Cesta k potomkovi je občas trnitá, ale umělé oplodnění pomůže


Nemohu otěhotnět. Kdy to začít řešit?

Někdo má to štěstí, že otěhotní téměř okamžitě po prvních pokusech, jiným párům se ale nedaří týdny a měsíce. I při častém nechráněném styku se pořád neobjevují dvě čárky na těhotenském testu a každá další pravidelná perioda znamená zklamání. Kdy je ještě potřeba obrnit se trpělivostí a vyčkat? A kdy už můžete zamířit do ordinace lékaře? Obvykle se doporučuje vydržet zhruba rok. To je doba, kdy by se tělo mělo vypořádat se všemi vlivy z minulosti a připravit se na novou roli. Pokud jste ale hodně nervózní, klidně se můžete na svého gynekologa obrátit už po půl roce marného snažení. Minimálně vás uklidní, že není třeba propadat panice. A možná vás rovnou odešle na vyšetření do specializovaného centra asistované reprodukce.

Co mě čeká v centru asistované reprodukce?

Nejdříve vždy přichází na řadu důkladný rozhovor s lékařem, který vás i vašeho partnera následně podrobí různým vyšetřením. Tato vyšetření by měla odhalit příčinu neplodnosti. U žen to často bývá endometrióza, hormonální porucha, genetická porucha nebo problémy po prodělaných zánětech a operacích. U mužů zase bývá na vině například nízká tvorba nebo malá pohyblivost spermií vlivem genetiky či onemocnění. Poměrně často jde o kombinaci faktorů (více najdete zde). Podle toho pak lékař rozhodne, která metoda umělého oplodnění bude nejvhodnější.

Jaké jsou metody léčby neplodnosti?

IVF – in vitro fertilizace

Kdo by neslyšel pojem „oplodnění ve zkumavce“? To je zjednodušeně řečeno celý princip této nejznámější metody. Po hormonální stimulaci jsou ženě odebrána vajíčka a jejímu partnerovi spermie. Ve zkumavce dojde procesem nejvíce podobným tomu přirozenému ke spojení vajíčka se spermií, čímž vznikne embryo. Po několikadenní stimulaci v laboratoři je toto embryo zavedeno do dělohy ženy.

ICSI – intracytoplasmická injekce spermie do vajíčka

Vše je stejné jako u IVF, až na to, že se spermie s vajíčkem nespojí sama, ale je do něj vpravena pomocí speciální mikrojehly. Díky tomu se výrazně zvýší šance na úspěšné oplodnění. Poté je opět vajíčko po několika dnech zavedeno do těla ženy a čeká se na výsledek.

IUI – nitroděložní inseminace

Někdy není nutné odebírat vajíčka, ale stačí k nim dopravit spermie. Ty se nemohou dostat na správné místo například kvůli nízké pohyblivosti nebo nepřátelskému imunitnímu systému ženy. V takovém případě se upravený ejakulát muže zavede do dělohy. Pro ženu je to poměrně snadný zákrok, který se moc neliší od běžné gynekologické prohlídky.

Vyvolání ovulace

V těch nejjednodušších případech pomůže samotná hormonální stimulace. Tato metoda výrazně zvýší šanci na otěhotnění ženám, kterým z nějakého důvodu neprobíhá správně ovulace. Po farmakologické léčbě pak zbytek zvládne příroda sama.

Někdy pomohou jen darovaná vajíčka a spermie

Ne vždy je možné použít při léčbě neplodnosti vlastní vajíčka a spermie partnerů. V takovém případě je jejich jedinou možností využít dárců. Darování vajíček a spermií je dobrovolné a také anonymní pro všechny zúčastněné, dárce, příjemce i počaté děti. Více zde.

Moderní genetika i alternativní přístup

Při léčbě neplodnosti a snaze o početí potomka se v dnešní době využívají všechny dostupné moderní technologie a postupy. Například genetika dnes dokáže odhalit možné vady a poruchy plodu, případně je odhalit v co nejranějším stádiu. Kromě moderních přístupů jsou ale vítány i různé alternativy, například akupunktura, speciální cvičení nebo masáže. Všechno, co pomůže k uvolnění a zklidnění psychiky, je jedině pozitivní.

Článek byl napsán s využitím informací z webu kliniky KARLSBAD FERTILITY (http://www.ivf-kv.cz/)

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient