Jak na zácpu u dětí


Nejčastěji souvisí se stravou

Zácpa může mít mnoho různých příčin. Může to být nesprávná činnost tlustého střeva, cukrovka, hemoroidy a další. V největším procentu ale souvisí se stravováním a s dodržováním pitného režimu. Pokud jí dítě vyváženou stravu a přijímá dostatek tekutin, je menší pravděpodobnost, že se zácpa vyskytne. Na to je tedy nutné dávat v první řadě pozor. Pokud nechcete, aby se zácpa u dětí objevila, nastavte jim dobrý jídelníček, který obsahuje dostatek ovoce, zeleniny a hlavně tekutin. Příčinou zácpy u dětí může být i časté nucení dítěte k tomu, by chodilo na nočník – dítě záměrně vyprazdňování oddaluje nebo i stres v rodině.

Zácpa a její léčba

Pokud se zácpa u dítěte objeví, nejdříve se snažte zjistit, co v předchozích dnech jedlo. Mohlo například sníst větší množství čokolády. V tomto případě nejdříve počkejte třeba i den dva. Zácpa může být způsobena i tímto. Zácpa a její léčba má různé varianty. V první řadě je nutné upravit jídelníček a zajistit dostatečný příjem tekutin.

Léky nechte na později

Snažte se také do dítěte dostat stravu, která podporuje vyprazdňování – jsou to například kompoty nebo čerstvé ovoce – nejlepší jsou jablka nebo kiwi. Pokud ani poté nedojde k vyprázdnění, vezměte si na pomoc léčiva. Lékaři se v názorech jak na zácpu pomocí léčiv liší. Někteří doporučují projímadlo jiní glycerinový čípek. Pravdou je, že čípek působí rychleji a přináší tak rychlejší úlevu. Pokud jste vyzkoušeli toto vše a zácpa přetrvává či se objevují velké bolesti, nečekejte už na nic a navštivte s dítětem lékaře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient