Jak na stříhání nehtů u malých dětí

Foto: Pixabay RitaE

Častý boj se stříháním nehtů u malých dětí může jistě potvrdit celá řada maminek i tatínků. Zoufalství, pláč, křik a ruka míhající se všude kolem. Ne a ne jí udržet v klidu. Ostříhat za takových podmínek svému dítěti nehty tak, aby nedošlo ke zranění, je mnohdy nadlidský výkon. Jak si jej trochu ulehčit?

Klid a dobrá příprava jako základní předpoklady úspěchu

Cílem vašeho snažení je ostříhat dítěti nehty, proto je třeba udržet jej v klidu. Nejlepší je, pokud se na této činnosti budou podílet oba rodiče a nikam se přitom nebude spěchat.  Na pomoc si vezměte nějakého maňáska, který bude přítomný u této akce s krycím názvem „samá ruka, samá noha“ přítomen. Dobré a kvalitní nůžky nemusíme jistě připomínat. Jen je na místě podotknout, že ty klasické – ostré – raději nepoužívejte. Pořiďte si raději ty kulaté, dětské. Tyto nůžky mají totiž zaoblené konce. Jejich používáním tak předcházíte poranění dítěte ostrým koncem.

Vlastní stříhání

Je na čase pustit se do střihání. Posaďte dítě tak, aby bylo co nejblíže k vám. Snažte se mu vysvětlit, že maňáskovi narostly velké drápky, a nemůže se s nimi ani najíst. Vybídněte dítě, aby se hry účastnilo a pomohlo ustřihnout maňáskovi jeho pomyslný nehet. Potom bude vždy následovat nehet dětský.

Za každý nehet, který se vám podaří odstřihnout, maňásek zatleská. Dítěti se v ideálním případě hra zalíbí a vy dostanete prostor k tomu, abyste ostříhali i zbytek nehtů na rukou i na nohou.

Trpělivost a důvěra

Stříhání dětských nehtů je především o trpělivosti a důvěře. Mnoho rodičů bývá nervózních a mnohdy tak přenesou svůj neklid na dítě, které potom už jen při pohledu na nůžky křičí, jako by ho na nože brali.

Ne vždy musí maňásek Střiháček zabrat, pozornost se ale může upnout i na pohádku, nebo třeba na knihu ve které jsou velké a barevné ilustrace. Anebo si sami můžete vymyslet krátký příběh, třeba o skřítkovi, který je šťastný, že má pěkné nehty. Nezapomínejte na to, že děti mají obrovskou fantazii, kterou v nich musíte probudit a odlákat jejich pozornost.

I pohádka o nehtech tak může být úspěšnou zbraní v boji se stříháním. Spokojené dítě je přáním každého rodiče. Nezapomínejte proto na chvíle, kdy i my jsme byli malí a báli jsme se nůžek. Klid je tou vaší nejsilnější zbraní. I tohle období jednou pomine a vy budete na souboje při stříhání nehtů už jen vzpomínat. A třeba na vás po letech se šuplíku vypadne právě maňásek Střiháček.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient