5 rad pro minimalistický dětský šatník

Foto: Pixabay Melanie Tickell

Do našich dospěláckých skříní už často nějaká forma minimalismu dorazila. Hodně se mluví o upřednostňování kvality nad kvantitou, vyvarování se rychlých neuvážených nákupů a pravidelném třídění skříní. Že by ale minimalismus měl vládnout i dětským šatníkům, je zatím spíše zbožným přáním mnoha rodičů. Přinášíme několik rad, jak na to.

1. Stanovte si množství

Chce to trochu času a zkušeností, ale je potřeba stanovit si jasně počet konkrétních kousků oblečení a striktně jej dodržovat. Například chlapecké či dívčí pyžamo nemusíte mít v deseti provedeních. Stačí vám pouze dvě, abyste jedno mohli prát a v druhém dítě spí. V létě to budou dva sety kraťas a trička, v zimě dva dlouhé sety. Stejně si stanovte i hranici tepláků, mikin či triček, které jste schopni reálně využít.

2. Pravidelně třiďte

Děti rostou opravdu rychle a je potřeba pravidelně kontrolovat velikost věcí. Stanovte si jasné termíny a zhruba co dva měsíce celý šatník alespoň zběžně prohlédněte. Pokud najdete cokoliv krátkého, zničeného nebo zcela nepoužívaného, nemilosrdně věc vyřaďte.

3. Kupujte jen to, co využijete, a chtějte to i po okolí

Zejména prarodiče mají často sklon nechat se strhnout slevami či širokým sortimentem, a tak má nejedna holčička ve skříni patery slavnostní šaty, které na sebe vezme maximálně jednou či dvakrát. Přemýšlejte u nákupů a pořizujte jen to, co dítě na sebe opravdu bude oblékat pravidelně. V ideálním případě směřujte k obdobnému uvažování i okolí. Zkuste například prarodiče poprosit, aby se vás před každým nákupem zeptali, zdali už dítě danou věc nemá a co by vám případně udělalo největší službu.

4. Mějte ve skříni jen věci na danou sezónu

S příchodem léta vezměte všechny zateplené legíny, zimní bundy, oteplovačky i čepice a uschovejte je mimo aktuálně používaný šatník. Nebudou se vám ve skříni plést a budete mít větší přehled o tom, kolik má dítě aktuálně nositelných věcí.

5. I dětské oblečení nesmí být na jedno použití

Často máme sklon koupit pro dítě nějakou levnější věc s pocitem, že to bude mít stejně za pár měsíců malé a nevadí, že se věc rozpadne. Zapomínáme ale na jednu podstatnou věc, dětské oblečení pereme mnohonásobně častěji než to naše. Fleky od jídla či bláta jsou každodenním problémem, a dětské oblečení se tak opotřebovává ještě rychleji. A to nemluvíme o prodřených kolenech a díravých loktech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient