7 tipů jak zůstat v kondici i během těhotenství

Foto: Pixabay StockSnap

Zajistěte si bezproblémový průběh těhotenství a zdravé miminko pomocí jednoduchých rad a doporučení. Nejsou složité na dodržování a jejich následování vás bezpečně provede těhotenstvím.

1.  Jezte zdravě, hodně pijte

Zdravé a vyvážené stravování je důležité zejména pro těhotné ženy. Pestrá strava a dostatečný přínus potřebných živin je potřeba pro správný vývoj dítěte. Jezte různé druhy ovoce i zeleniny, potraviny bohaté na obsah vápníku a bílé pečivo vyměňte za celozrnné. Zvyšte také přísun tekutin, dostatek vody má pozitivní vliv na plod.

2.  Berte vitaminy pro těhotné

Doplňky stravy pro těhotné vám pomohou zajistit dostatečný přísun klíčových živin. Vhodné je tyto přípravky začít užívat ještě před samotným otěhotněním, abyste měla dostatek vitamínů a minerálů již od samotného počátku těhotenství. Dbejte zejména na přísun kyseliny listové, vápníku a železa.

3.  Vyhněte se některým potravinám a alkoholu

V těhotenství je třeba některé potraviny ze svého jídelníčku zcela vyřadit. Zejména je to alkohol, který může být příčinou potratu či vývojové vady plodu. Odpusťte si také syrové maso a další tepelně nezpracované živočišné produkty, plísňové sýry a některé ryby.

4.  Skoncujte s kouřením

Kouření v těhotenství může mít za následek potrat, předčasný porod, mimoděložní těhotenství či další komplikace. Snižuje také přísun kyslíku z těla matky k plodu.

5.  Hýbejte se

I s narůstající váhou můžete zůstat aktivní. Choďte plavat, procházejte se po okolí nebo vyzkoušejte jógu, která může zároveň pomoci zklidnit mysl nastávajících maminek. Jemné cviky dokáží pomoci od bolesti zad a posílí svaly pánevního dna. Silové cviky a posilování břicha si však nechte až na období po porodu.

6.  Dbejte na dostatek spánku

Ani při přípravách na příchod dítěte nezapomínejte dostatečně regenerovat, zejména ve formě spánku. Snažte se o klidný, minimálně 7 hodin trvající spánek. Veškeré povinnosti nechávejte za zdmi ložnice. Pokud to vaše tělo potřebuje, dopřejte si kratší spánek klidně i v průběhu dne.

7.  Nestresujte se

Narození dítěte je šťastná událost, nenechejte proto stresové situace nabourat vaši mysl. Stres zvyšuje riziko předčasného porodu a může být příčinou nízké porodní váhy. Pokud potřebujete, řekněte si v těhotenství o pomoc partnera, příbuzné a kamarády. Dlouhodobý stres v těhotenství ovlivňuje budoucí zdraví dítěte. Proto co nejvíce relaxujte a s radostí očekávejte příchod vaší nové životní kapitoly.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient