Ekologická varianta jednorázových plen

V dnešní době máme několik možností, jak přistoupit k péči o přebalované děti. Počínaje historicky nejstarším řešením – klasickými bavlněnými plenami, přes jejich různé moderní varianty, jdouce k plenám papírovým, a to jednorázovým či pratelným. Zdá se, že zdaleka nejčastěji jsou dnes využívány pleny papírové jednorázové. V poslední době se však množí argumenty, proč tyto pleny nepoužívat. A současně s tím se vyskytuje stále více rodičů, kteří se kloní k různým jiným alternativám.

Zdraví

Důvody, které rodiče přesvědčují používat jiné, než jednorázové papírové pleny, jsou různé. Často to mohou být důvody zdravotní. Řada odborníků se kloní k názoru, že dítěti je určitě lépe v bavlně než v papíru, který je navíc obklopen různými chemickými látkami, které mají za úkol zadržet obsah pleny. Problémem zde může být i často používaný parfém, který může miminko dráždit, nebo i přehřívání pohlavních orgánů, což může mít negativní vliv na plodnost.

Ekologie

Kromě toho rodiče přemýšlejí i nad ekologickou stránkou věci. Různé zahraniční studie totiž prokázaly, že každé dítě s jednorázovými plenkami vytvoří za dobu jejich používání přibližně 1 tunu odpadu, přičemž se předpokládá, že tento by se rozložil až za 500 let. Likvidace takového odpadu, ale probíhá velmi často ve spalovnách. Údaje ze zahraničí ukazují, že jednorázové papírové pleny tvoří podstatnou část odpadu. Např. v Kanadě jsou jednorázové plenky třetím nejobjemnějším druhem odpadu po novinách a nápojových kartonech. Ve Velké Británii tvoří asi 4% domácího odpadu, to odpovídá přibližně 1 milionu tun ročně.

Alternativní řešení

Jednou ze zajímavých alternativních možností, která je dnes již běžně dostupná na našem trhu, jsou sice jednorázové avšak ekologické dětské pleny Möltex.

Pleny, o kterých je řeč, jsou výrazně šetrnější k životnému prostředí než „běžné jednorázovky“. Při jejich je víc než u jiných druhů plen jsou využívány přírodní obnovitelné zdroje – ekologická varianta jednorázových plenek obsahuje větší množství biodegradabilních (tj. biologicky rozložitelných) látek. Některé studie dokonce uvádějí, že tyto ekologické pleny lze úspěšně rozložit na kompostu. Jiné to však vyvracejí, avšak kloní se k názoru, že např. při jejich spalování ve spalovnách komunálního odpadu způsobí menší problémy než klasické papírové pleny.

Při výrobě ekologických plen jsou používány suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. Pleny jsou vyráběny z bělené celulózy s nejvyšším ohledem na životní prostřední – bez použití chlóru. Dětské pleny Möltex neobsahují žádné krémy ani parfémy a tím nezvyšují tedy riziko alergické reakce. Pro zamezení případného zápachu je přidán extrakt z čajovníku. Vnitřní absorpční jádro plenky je zcela bez chlóru a používaný absorpční gel je z 20% biodegradabilní a je vyroben z kombinace běžného absorpčního gelu a speciálně vyvinuté ekogranule. Součástí plenky je také nově zcela biodegradabilní ochranná prodyšná vrstva, která zabraňuje promáčení plenky.

Navíc lze zdůraznit, že ekologické dětské pleny Möltex jsou baleny rovněž ve snadno rozložitelném obalu a tudíž i v tomto směru jde o výrobek šetrnější k životnímu prostředí.

 

Reklamní sdělení

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient