Dětská cyklistika – vybavení

Cyklistika je sportem, se kterým se dá začít ve velmi raném věku. Kromě získání správných návyků a dovedností je v cyklistických začátcích důležité, aby dítě získalo k cyklistice správný vztah. A to do značné míry závisí na kvalitě používaného vybavení. Pojďme se podívat, na čem by v ideálním případě mělo dítě ujet své první cyklistické metry a kilometry.

Startujte na odrážedle

Ideální pomůckou pro cyklistické začátky jsou odrážedla pro děti. Jedná se vlastně malé dětské kolo ovšem bez pedálů. Dítě se na odrážedle pohybuje odrážením nohama od země a procvičuje si tak schopnost udržovat rovnováhu.

Odrážedlo by mělo být bytelné konstrukce a nízké hmotnosti, aby s ním dítě mohlo dobře manipulovat. Plusem jsou určitě také klasická nafukovací zapletená kola a kvalitní hlavové složení, aby dítě mohlo bez zbytečné námahy hladce otáčet řídítky. Řídítka by měla být vybavena pěnovým chráničem.

Důležitá je také možnost výškově nastavit sedlo. Správná výška sedla a obecně správná velikost odrážedla je totiž velmi důležitá. Dítě by mělo ze sedla dosáhnout pohodlně oběma nohama na zem, a to celými chodidly, aby se mohlo dostatečně odrazit.

Nohama dítě bude také brzdit, takže není nutné, aby odrážedlo bylo vybaveno pákovou brzdou. Dítě ji obvykle stejně nedokáže dostatečně zmáčknout. Při výběru odrážedla se také přesvědčte, že dítě dobře dosáhne rukama na řídítka. Lepší odrážedla mají také řídítka stavitelná.

Dětská kola

Dětská kola se vyrábějí ve velikostech 12, 16, 20 a 24“ (palců). Číslo udává průměr ráfků kol.   Dvanácti a šestnáctipalcová dětská jízdní kola jsou ještě vybavena odnímatelnými pomocnými kolečky a brzdí se na nich protišlapem. Dítě by se na nich mělo naučit hlavně šlapat.

Kola o velikosti 20“ již mají klasické pákové brzdy a volnoběžný náboj. Některé modely již mají zadní měnič převodů a odpruženou vidlici. Děti se na nich začínají učit používat pákové brzdy a případně i řadit.

V tom pokračují také na 24“ kolech, která jsou už vybavena také předním měničem převodů.

U všech velikostí dětských kol je důležitá nízká hmotnost, aby s nimi děti mohly manipulovat a jízda pro ně nebyla příliš fyzicky náročná.

{loadposition bannerovy}

Helma je samozřejmostí

Malého cyklistu je nutné vybavit cyklistickou přilbou, a to už v době, kdy teprve sedlá odrážedlo. Dětské helmy na kolo by měly být lehké, dobře odvětrané a pokud možno s  nastavitelnou velikostí.  Při výběru si všimněte, zda má helma odpovídající bezpečnostní certifikaci.

Kvalitní dětská odrážedla, kola i cyklistické doplňky renomovaných značek nakoupíte třeba v kamenných prodejnách a na eshopech Skibi Kids a Ski a Bike Centrum Radotín.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient