Co je to biochemické těhotenství?

Foto: Anthony Macchio (Pixabay)

Těhotenství ano a zároveň ne?

Snažíte se o miminko a máte pár dní zpoždění. V očekávání tedy jdete a uděláte si těhotenský test a ona vysněná druhá čárka se slabě ukáže. Testujete tedy pravidelně a čekáte, že bude sílit, ale bohužel nesílí a zpravidla do týdne přijde menstruace. Tato situace se nazývá biochemické těhotenství a v naší populaci je celkem běžná.

K biochemickému těhotenství dochází, když je vajíčko oplodněno, ale nezahnízdí v děloze. Tento skutek však již zvýší hladinu HCG v těle a ukáže pozitivitu těhotenského testu. Hodnoty HCG jsou však velmi nízké a klesají. Většinou před pátým týdnem vajíčko odchází v podobě menstruace z těla. Ženy, které si nedělají těhotenské testy brzy nebo nesledují svůj cyklus měřením bazální teploty, na to ani často nepřijdou a menstruace se pro ně jen o týden opozdí. 

“Biochemická gravidita je těhotenství, které se projeví jen slabě pozitivním testem, který se záhy stane negativním a plod se dále nevyvíjí,” vysvětluje primář a vedoucí brněnského sanatoria specializující se na umělé oplodnění (IVF) Helios MUDr. Pavel Texl.

Lékařské hledisko

Z lékařského hlediska se biochemické těhotenství za těhotenství vlastně nepokládá, protože nebylo potvrzeno ultrazvukovým vyšetřením. Následné odcházení vajíčka se také nebere úplně jako potrat. Není těhotenství, není potrat. I když se budete snažit na tuto nepříjemnou zkušenost rychle zapomenout, je vhodné kontaktovat svého gynekologa, který vám sám řekne, jestli je potřeba přijít ještě na kontrolu, aby se podíval, jestli v děloze nezůstaly zbytky sliznice, ale děloha si většinou zvládne pomoci sama a čištění nebývá nutné.

Proč?

Nejčastějším důvodem, proč se nepodařilo vajíčku uhnízdit je abnormalita chromozomu, ze které vyplývá genetická vada embrya. Neuchycené vajíčko se nemůže dál vyvíjet, a proto odchází z těla.

Menstruace

Menstruační krvácení po biochemickém těhotenství nemusí být jiné než to předešlé. Některé ženy však pociťují silnější křeče v podbřišku než normálně a mají menstruaci silnější. Na samotné změny cyklu by to také nemělo mít žádný vliv a ovulace by měla dorazit normálně jako vždy. Co se dalšího početí týče, nemusíte dodržovat žádné šestinedělí a můžete se znovu začít o miminko snažit. 

Zdroj:

  • https://www.sanatoriumhelios.cz/pricina-biochemickych-tehotenstvi/
  • https://www.zenska-neplodnost.cz/clanky/kdyz-tehotenstvi-skonci-drive-nez-zacalo-57447

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient