Proč vlastně nechat očkovat své děti proti covid-19?

Foto: Envato

Očkování proti onemocnění covid-19 je v současné době kontroverzním a hojně diskutovaným tématem. Co byste měli vědět o očkování dětí? Proč má vakcína význam?

Vakcína chrání před závažným průběhem covidu i PIMS

V ČR je v současné době možné očkovat i děti a dospívající. Mezi vakcíny, které jsou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky schváleny pro použití pro věkovou kategorii od 12 let, patří Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech a Spikevax (dříve Moderna) od společnosti Moderna.

Později Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky doporučil vakcínu Comirnaty i pro použití u dětí ve věku 5 až 11 let.

Řada rodičů, byť mnozí z nich jsou sami očkovaní, stále váhá, zda je vhodné nechat děti očkovat, případně zda s potomkem podle očkovacího schématu vyrazit i na tzv. posilovací dávku.

Důvody pro očkování dětí shrnují experti do následujícího závěru: Dětem většinou nehrozí závažný průběh infekce ani následné komplikace spojené s onemocněním covid-19. Přesto nelze podceňovat riziko vzniku možných komplikací vedoucích až k ohrožení života ani rozvoje PIMS-TS.

Odborníci v Česku se kloní k očkování

Na to upozornil například přednosta kliniky dětské anesteziologie a resuscitace prof. MUDr. Petr Šťourač, Ph.D., MBA. Pozitivní dopad posilovací dávky zmínil rovněž ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Česká vakcinologická společnost ČLS JEP jako primární důvod pro očkování uvádí i zpomalení šíření nákazy mezi dětskou populací, a tím útlum onemocnění covid-19 jako takového v populaci. Děti představují stále významný „zdroj“ nákazy a jsou proto ohrožením pro dospělé.

Celý dokument najdete zde.

Výbor České pediatrické společnosti stanovisko České vakcinologické společnosti ohledně očkování dětí schválenými vakcínami podpořil. Současně potvrdil, že je vhodné očkovat již děti starší 5 let. Vakcína má dle stanoviska odborníků i vysokou účinnost.

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA) dále uvedl, že nežádoucí účinky vakcín jsou mírné a obvykle vymizí do několika dnů. Přínos očkování tedy převažuje nad jeho riziky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient