Co dělat, když vaše dítě přinese ze školy poznámku?

Pokud tedy vašeho potomka vzdělává učitel, který ještě holduje tomuto druhu připomínek, možná se dočkáte okamžiku, kdy syn nebo dcera s výrazem nespravedlivosti ve tváři před vás v nejméně vhodnou chvíli položí větu či souvětí, která vás určitě nepotěší.

Co uděláte jako rozumný otec nebo matka po objevení menšího či většího zápisu o chování svého potomka v dokumentu tomu určeném?

Nejprve se uklidněte

Zhluboka se nadechněte. Třeba i několikrát.

Zakažte si jakékoliv emoce. Pokud to nezvládnete rozumem a silou vůle, doporučuji studenou sprchu, vyběhnutí dvou pater, klidně i dvě deci vína nebo cigaretu, protože uklidnění je to úplně nejdůležitější, co musíte udělat.

Stále bez emocí vyzvěte své dítě, aby vám celou situaci vysvětlilo. Jeho vyprávění, je-li to nutné, přerušujte jen věcnými upřesňujícími dotazy.

Vyslechněte obě strany

Vyhněte se jakémukoliv komentování a vyjadřování vlastních názorů! Nehodnoťte ani jednání dítěte, ani jednání pedagoga! V této fázi to není žádoucí a už vůbec ne prospěšné. Pro nikoho.

Vyhledejte kontakt na „poznámkového“ učitele (využijte k tomu webových stránek školy) a zavolejte mu nebo za ním při nejbližší příležitosti zajděte.

Opět bez emocí si nechte vyprávět jeho variantu příběhu. V případě potřeby pokládejte konkrétní otázky. Jste-li stále klidní a umíte rychle analyzovat, můžete (protože znáte obě verze prohřešku) už v této fázi říct učiteli, co si o tom myslíte vy. Dohodněte se s ním na řešení problému.

Nenadávejte

Sedněte si se svým synem nebo dcerou a stále s patřičným nadhledem proberte celou situaci ještě jednou. Podle způsobu vaší výchovy přijměte opatření, která uznáte za vhodné, aby se dané „provinění“ nemuselo v budoucnu opakovat.

Nemožné?

Je to tak trochu sci-fi představa, ale pro všechny zúčastněné ta nejlepší. Jestliže vás převálcuje vztek, ať už na potomka nebo na učitele, snažte se dodržet alespoň jedno pravidlo. Nenadávejte a nepoužívejte vulgarismy ani směrem k dítěti a vůbec ne směrem k pedagogům. Nejenom proto, že oni by si to vůči vám nedovolili.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient