Bezpečnost dítěte v autosedačce? V zimě je může ohrozit zejména nevhodné oblečení!

Foto: Envato

Vybrat bezpečnou autosedačku pro vašeho potomka je první krok k tomu, jak mu v autě zajistit bezpečí. Nutné je však myslet i na správné umístění sedačky a vhodně zvolené oblečení, což většina ani neví.

Jaké je správné upevnění autosedačky?

Správné upevnění sedačky ve voze je nezbytné. Vajíčka jsou často upevněna na pevnou bázi, která sedí přesně na sedačce, takže se za jízdy ani nehne. Pokud vozíte vajíčko samostatně, dohlédněte na to, aby se nehýbalo, pozornost věnujte především pásům, které se přes vajíčko utahují, aby nebyly upevněny obráceně. Jestliže jedete s miminkem samostatně bez dozoru jiné dospělé osoby, ponechte si vajíčko na sedadle spolujezdce.

POZOR na airbag, který musí být v přítomnosti autosedačky vypnutý, což platí nejen u vajíček, ale aktaké u rostoucích autosedaček, které jsou nastaveny proti směru jízdy. Je-li vepředu umístěna dětská sedačka, která je po směru jízdy, pak posuňte sedačku spolujezdce dozadu v případě vystřelení airbagu. Vzadu je vhodné umístění za sedadlem spolujezdce. Vajíčko je ve vozidle upevněno proti směru jízdy. V rostoucích autosedačkách záleží na druhu autosedačky. Máte-li možnost, volte sedačky proti směru jízdy.

Zákon doslova říká, že “na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy,”

Jak správně oblékat dítě do autosedačky?

Všeobecně platí, že při cestování v autě byste se měli cítit pohodlně, ale zároveň také bezpečně. Bezpečnostní pásy musí přiléhat na tělo, u běžných pásů v autě se pás přizpůsobí na tělo ihned, zatímco v autosedačkách je pásem připevněna sedačka a děti se zapínají pětibodovým pásem, který se uvolňuje a přitahuje. Správné posazení dítěte v autosedačce poznáte pomocí dvou prstů. Posaďte dítě do sedačky, uchopte pas v oblasti klíční kosti palcem a ukazováčkem, který zasunete pod pás. Jestliže vás pás pustí bez komplikací, není pás dostatečně utažený a dítě není řádně připoutáno.

Pokud v letním období vyrazíte na cesty, nenechávejte děti v autosedačkách polonahé, i kdyby venku bylo vedro k padnutí. V případě dopravní nehody je pás ošklivě popálí, vhodnější jsou volná trička, která při delší vzdálenosti budete pravidelně převlékat. Pravidla platí i pro zimní období, kdy je důraz na bezpečnost dvojnásobný, neboť nejde jen o srážku s jiným vozidlem, ale vůz může snadno uklouznout na ledu a sjet ze silnice.

Největší chybou, které se rodiče u dětí, ale také u sebe, dopouští, jsou zimní bundy. Kromě skutečnosti, že na zimní bundu musí být pás povolen, aby se dítě do sedačky vešlo, není to ani pohodlné. Zimní bundy jsou také vyrobeny z materiálu, který bezpečnostní pás nezadrží, naopak po něm sklouzne a následky nehody mohou být katstrofické.

Jak vyzrát na zimu a vhodné oblečení?

Máte-li možnost, před jízdou si zahřejte vozidlo, abyste děti posazovali do teplého vozu. Stačí před posazením sundat bundu a vyrazit, není-li tato možnost reálná, mějte ve voze připravené deky, které děti mohou kdykoli posunout nebo zcela odložit. Bezpečnost platí i pro řidiče, kteří sice nemohou mít deku, ale u novějších modelů vozidel si mohou zapnout vyhřívání sedaček. Majitelé starších vozidel musí buď chvilku počkat, než se vozidlo zahřeje a oni se svléknout nebo vydržet chvilku zimy.

Zdroj:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient