Zápis do školy


Zápis do školy lze chápat jako jeden z hlavních momentů v životě dítěte. Je to vstupenka mezi školáky, dítě už nebude chodit do mateřské školky, ale do školy. Některé děti se na tento velký okamžik těší, jiné z něj mají strach – vlastně stejně jako jejich rodiče. Jak dítě na tento velký den připravit, co ho při zápisu do školy čeká, co byste měli o zápisu vědět vy a co čeká vás?

Jak by tedy měla probíhat příprava na zápis? Zásada zní, hlavně v klidu. Nesmíte dítě stresovat tím, že mu budete říkat, že když perfektně nezarecituje básničku, tak ho do školy nevezmou. Pokud je dítě ve stresu, zpravidla podá horší výkon, bude se bát, nebude spolupracovat a celkově se projeví v mnohem horším světle.

 

Co máme umět

{loadposition reklamni3}

Je důležité, aby umělo několik základních věcí, běžných pro děti jeho věku. Co se vlastně očekává od dítěte, že bude již při zápisu do školy ovládat? Především by mělo znát své jméno, věk a také jména svých rodičů. Dále by se mělo umět samo převléknout v rozumném čase, to kvůli převlékání na tělocvik. Dítě by také mělo ovládat zavazování bot, mělo by umět kreslit a malovat (tím se myslí umět držet tužka a podobně, nikdo ho nebude nutit kreslit jako umělec) a také umět stříhat nůžkami. S tím souvisí i poznávání základních barev a schopnost udržet pozornost, například při sledování pohádky v televizi nebo při čtení. Toto je samozřejmě důležité pro udržení pozornosti při výuce.

Na samotném zápisu dítě čeká série her, kreslení, povídání s učiteli a možná i nějaké fyzické aktivity jako je například “panák”. Každá škola se v tomto liší, můžete se o způsobu zápisu informovat předem u učitelů vaší školy, nebo se můžete nechat překvapit, když vlastně o nic nejde.

Odklad

Pokud si nejste jistí, zda je vaše dítě připraveno na zápis do školy, potažmo na školu samotnou, je dobré se obrátit na jeho učitelky a vychovatelky z mateřské školy a poradit se s nimi, jestli na to vaše dítě má. Případně je dobré o radu požádat dětského psychologa. Návštěvy u něj se nemusíte bát – vaše dítě si vyzkouší a poradí vám další postup, například zápis do některých z přípravných kurzů. Divili byste se, kolik dětí o prázdninách před školou navštěvuje přípravné kurzy, kde dohání znalosti a dovednosti, které by měli mít před nástupem do školy.

{loadposition bannerovy}

Pokud byste přeci jen shledali, že vaše dítě není na školu připraveno, můžete s nástupem do školy ještě rok počkat. Na tom není nic špatného a rozhodně byste z toho neměli vinit dítě, které by se pak mohlo cítit, že je “hloupé” a podobně.

Co s sebou

K vlastnímu zápisu si nezapomeňte vzít doklady jako je rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. V případě, že budete žádat o roční odklad školní docházky, měli byste mít také potvrzení od psychologa či pediatra. Pouze s tímto potvrzením můžete dosáhnout odkladu povinné školní docházky.

 

holčička legální fotografie od www.pixmac.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient