Vážná nemoc dcery a přerušení zaměstnání, rodině pomáhají Dobří andělé

Adélka (9) bydlí se svou maminkou a sestrou Terezkou (15) v Plzni. Aktivní dívce, hráčce baseballu, se v květnu loňského roku ze dne na den změnil život. Lékaři ji diagnostikovali leukémii. „Jsem povoláním zdravotní sestra, jakmile mi sdělili, že je Adélka nemocná, zastavil se mi svět. Postupně začaly přicházet obavy, zda vše zvládneme. Pečuji o děti sama, na bydlení máme hypotéku. Doufala jsem, že je to zlý sen, ze kterého se probudím,“ vzpomíná na začátky paní Hana.

Adélka začala dojíždět do nemocnice na plánované bloky chemoterapie. Paní Hana přerušila ze dne na den své zaměstnání, shodou okolností ve stejné nemocnici, ve které se její dcera začala léčit. Každý den se snažila trávit čas s oběma dívky, doma i v nemocnici. „Své dcery jsem od jakživa vedla k samostatnosti, a proto jsem věděla, že se o sebe Terezka zvládne postarat sama v případě potřeby. Když byla Adélka v nemocnici, byla jsem tam s ní do desíti večer. Poté sem přijela domů a připravovala pro ni nízkobakteriální jídlo na další den do nemocnice. Ráno odvezla Terezku do školy a jela zpět do nemocnice,“ vypráví paní Hana.

S finanční situací rodině pomáhají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „S nemocnicemi, ve kterých se léčí onkologicky nemocné děti jsem v kontaktu. Ve většině případů v prvních dnech po stanovení diagnózy rodině nabídne jeden ze zdravotních či sociálních pracovníků pomoc Dobrých andělů,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl. V našem kraji Dobří andělé pravidelně každý měsíc finančně podporují 86 rodin, ve kterých má rodič nebo dítě onkologické onemocnění.

Příspěvky rodině pomáhají především s úhradou běžného chodu domácnosti. „Ani slovem děkuji nelze vyjádřit to, jak moc jsem vděčná za Dobré anděly, moc si toho vážíme já i moje dvě dcery,“ dodává paní Hana, která by se velmi ráda vrátila zpět do svého zaměstnání. Zatím ji to však zdravotní stav Adélky nedovolí. V současné době dívka přešla z aktivní fáze léčby do fáze udržovací, která by měla být ukončena v květnu příštího roku. I nadále bude dívka užívat chemoterapii, ale už jen v tabletkách dalšími antibiotickými léky.

Jste již Dobrým andělem?Pomáhat rodinám, ve kterých se objevila vážná, nemoc můžete i vy. „Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Postup je jednoduchý a výši příspěvku si volí každý dárce sám,“ odpovídá Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl na otázku, jak se do pomoci zapojit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient