Účty pro mladé, aneb co učit mladé proutky, dokud se dobře ohýbají

Děti, ačkoli jsou symbolem nevinnosti, dokážou v mnohých oblastech velmi překvapit. Nejinak je tomu v případě jejich podnikatelských aktivit. Když děti podnikají, můžou dosahovat úspěchů, které jsou pro většinu dospělých zcela nedosažitelné. Jaké zázračné děti to tedy jsou? A jak těchto úspěchů dokážou dosáhnout?

Příkladem je Erik Finman. V roce 2012 investoval peníze, které dostal od babičky, do Bitcoinu. Jiné děti by si za to koupily nějaké atraktivní zboží pro sebe, ale tenhle chlapec uvažoval odlišným způsobem. Velmi schopně dokázal v následujícím období tuto investici rozmnožit až na částku 100 000 dolarů, které dále investoval do svých podnikatelských aktivit.

Sedmiletá Alina Morse pak iniciovala následující úspěšnou výrobu lízátek z přírodních ingrediencí a třináctiletá Rachel Ziets pak výrobu lakrosových pomůcek značky Gladiator Lacrosse.

Ambice těchto dětí nespočívaly v touze po finančním úspěchu – primárně chtěly uskutečnit svůj nápad, který považovaly za zajímavý a neotřelý. Finanční úspěch se dostavil až později jako takřka neplánovaná konsekvence jejich kroků. Pro děti musí být totiž podnikání zároveň i zábavou. Nemají obdobnou disciplínu jako dospělí, zároveň však samy sebe mnohem méně omezují obavami z budoucnosti. Strach z možných negativních důsledků z vlastního jednání škodí mnoha činnostem a ten právě děti tolik neznají a tak se nebojí riskovat.

Účty pro děti aneb jak děti podpořit

Spořit pro děti je velmi doporučeným krokem. A to i v případě, že je váš aktuální rodinný rozpočet značně omezený. V rámci malých částek se dá naspořit v dlouhodobém horizontu zajímavá částka.

Dítěti můžete zřídit vlastní účet již od doby jeho narození, kdy k založení konta postačí pouze rodný list dítěte. Jste však jako zástupci dítěte povinni se svěřenými penězi zacházet výhradně v jeho prospěch. Výhodou je pak, že jako rodič získáte založením dětského účtu výhodnější podmínky pro čerpání vlastních finančních produktů.

Pro názornou ukázku například založíte dítěti účet v mBank – jde o mKonto pro děti do 15 let věku. Bonusem je obdržení bezkontaktní platební karty pro dítě, které dovršilo 8 let a bez poplatků jsou rovněž i tři výběry ze všech bankomatů v republice. Rovněž lze založit až čtyři spořicí účty eMax Plus, u nichž bude poskytnuta zvýhodněná úroková sazba.

Účet lze spravovat prostřednictvím internetového bankovnictví, v němž má dítě uživatelsky pasivní roli – tj. může sledovat, avšak ne již provádět finanční transakce. Do dětského účtu může rodič či jiný zástupce vstoupit i prostřednictvím svého internetového bankovnictví, což vše urychlí. Pro dítě může být velmi podnětné peníze na svém účtu sledovat a vytvářet si tak od raného věku realistický vztah k hospodaření s financemi.

Běžný účet pro studenty

Pro dospělejší potomky, kteří dovršili již věku 15 let, lze zřídit běžný účet pro studenty. Například prostřednictvím produktu mKonto na vlastní triko, který je určený pro osoby od 15 do 18 let – tedy do doby jejich plnoletosti.

Ke kontu je stejně jako v případě mKonta pro děti poskytována zdarma bezkontaktní platební karta a je možné realizovat bez poplatků tři výběry ze všech bankomatů v republice (v zahraničí pak bez poplatků všechny výběry nad 1 500 Kč. Účet lze ovládat jak prostřednictvím internetového bankovnictví, tak prostřednictvím mobilní aplikace.

K založení tohoto typu účtu je potřebný pouze občanský průkaz. Platí však samozřejmě podmínka, že úvěrové a investiční finanční produkty mohou děti samostatně nasmlouvat až po dosáhnutí své plnoletosti v 18 letech. Do té doby toto právo nemají. Mohou se však aktivně seznamovat s finančním světem a být na dobu své plnoletosti více připraveny.

Tipy jak vaše děti připravit na hospodaření s vlastními penězi

Budete-li vštěpovat svým dětem zásady hospodaření s penězi od nízkého věku, velmi jim v dalším životě pomůžete. Možná je to nebude v současné době příliš zajímat, ale v budoucnosti to jistě velmi ocení. Ne nadarmo platí přísloví o ohýbání mladých proutků.

Děti by si měly být i vědomy nutnosti vytváření dostatečné finanční rezervy, protože zlé časy se neodehrávají jen v pohádkách a nemusí vždy končit dobře. Musí se tak dokázat části svých současných příjmů vzdát ve prospěch své budoucí jistoty. Rovněž by měly znát i význam starobního či invalidního důchodu a jeho relaci k běžné mzdě. Mohou si tak uvědomit, že se vyplatí uzavřít adekvátní spoření či připojištění zavčasu. Inu, mladé proutky se dobře ohýbají.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient