Špatná zpráva s dobrým koncem

Kolikrát si člověk řekl: „Ne, to se mi nemůže stát” a pak zoufale koukal, že musí řešit něco, co nikdy řešit nechtěl. Ano, tohle se běžně stává, naše nejhorší můra ze snu zaklepe ve chvíli, když žádnou návštěvu nečekáme a zasadí nám úder hned u dveří, jako mně před 14-ti lety.

Patřila jsem k maminkám, co se na své miminko hodně těšily a nevynechala žádnou návštěvu u lékaře – ani žádný ultrazvuk, žádný odběr krve. Prostě pohoda plná štěstí – v pátém měsíci těhotenství, miminko se v bříšku mělo dobře, rostlo a sílilo a já se cítila úžasně.

Ne však na dlouho. Jednoho dne – v pátek pošťačka přinesla dopis z genetického centra a po otevření a přečtení prvních pár řádků se mi zastavil dech a snad i čas kolem mě. Zpráva mluvila jasně – dle lékařských výsledků budete mít dítě těžce postižené Downovým syndromem a bude mít více vad. Byl tam doporučený odběr plodové vody a další testy.

Tupé zírání do zdi, proč já? Co to je za blbost? Všechno do teď bylo fajn a bez problémů, tak proč je najednou něco špatně? Smutná, a uplakaná jsem svoji zprávu sdělila partnerovi, ten se s tím nesmířil a chtěl od nás odejít. V té chvíli nevíte, co dělat. Najednou se vám během okamžiku začne rozpadat celý život jako domeček z karet a máte mžitky před očima a hlavně se bojíte. Nedávalo mi smysl, že všechna vyšetření byla „ok“, i odběry krve a ultrazvuk a zpráva z genetického centra mluvila jinak. Když se na to dívám zpětně, pravidlo číslo 1: dejte vždy na svůj instinkt a na svoje podvědomí, co vám říká. Vnitřní podvědomí mi tehdy říkalo, že mám v sobě zdravé dítě. A nebudete věřit, měla jsem pravdu. Sestřička, co posílala moje data do genetického centra, se prostě spletla, napsala špatné hodnoty ultrazvuku a z toho vzniklo ono obrovské pochybení. Jak jsme na to přišli? Zašla jsem si na nové odběry krve a vyšetření a zjistilo se, že je vše v pořádku. Naplnilo mě to tehdy tak obrovským štěstím a radostí, ale také zlostí, že kvůli jednomu pochybení můžete zažít chvíle totálního stresu.

Pravidlo číslo 2: nikdy nic nevzdávejte, i špatná zpráva může skončit dobře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient