Sluneční vitamín snižuje riziko cukrovky u dětí


V přírodě jsme šťastnější…

Jakýkoliv pobyt na sluníčku je opravdu zdraví prospěšný. Sluneční paprsky zvyšují v těle hladinu endorfinů, tedy hormonů štěstí a člověk je uvolněnější a spokojenější. I malé děti jsou při pobytu venku šťastnější, více se smějí a dovádějí.

Kromě štěstí se nám díky slunečnímu záření v těle vytváří mimořádně důležitý vitamín D. V zimě, když ho máme nedostatek je dokonce doporučeno dodávat ho ve formě rybího oleje, který je určen i pro děti.

“Sluneční” vitamín D

Vitamin D je nezbytný při metabolismu vápníku. Nedostatek vápníku, jak víme, způsobuje oslabené kosti a vyšší kazivost zubů, ale kromě toho i svalový třes, trnutí rukou a rtů apod.

Při absenci vitaminu D vzniká u dětiček křivice, deformace hrudníku, lebky či obratlů. Proto „staré mateře“ v minulosti dávali slabším či „křivým“ dětem rybí olej.

Vitamin D, který se tvoří díky slunečnímu svitu, snižuje i riziko rakoviny vnitřních orgánů. Lidé žijící v slunných oblastech světa netrpí tak často na vysoký cholesterol a krevní tlak, cukrovku ani roztroušenou sklerózu.

Fascinující je číslo 80%, o tolik se snížil výskyt diabetu 1. typu u finských dětí, kterým lékaři denně podávali vitamin D. V zemi jsou totiž oblasti, kde v zimě svítí slunce jen dvě hodiny denně.

Všeho s mírou

Kontrolovaný pobyt na slunci příznivě ovlivňuje i pleť a kožní choroby. Dostatečné množství tohoto vitamínu se vytvoří již při 20 minutovém pobytu na sluníčku. Každá mince má však dvě strany.

UV záření, které proniká přes ozónovou díru způsobuje kromě spálení pokožky, stařecké skvrny, vrásky a dokonce rakovinu kůže. Při pobytu na slunci proto třeba dbát na „bezpečnostní“ opatření.

Děti do jednoho roku by se slunci neměli vůbec vystavovat. Pokud jedete děťátko povozit, mělo by mít stříšku s UV ochranou, takovou například nabízí značka Smart Trike při tříkolce, která je zároveň otevřeným kočárkem.

Pokud už dítě chodí samo, je naprosto nezbytné, aby mělo čepičku nebo klobouček. Potřebné je natírání kvalitním opalovacími krémy a v letních měsících se vyhnout pobytu na slunci mezi 11:00 a 15:00 hodinou.

Na přímém slunci se s dítětem pohybujte minimálně, raději zvolte stín stromů, kam paprsky pronikají, ale jsou přirozeně „ofiltrované“.

 

Sponzorováno

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient