Skvělý domácí sliz ze 3 složek, hotový za pár minut

Foto: Jamie Harrington, Pixabay

Tohle je parádní recept na sliz. Jeho složky se spojují velmi rychle. Na základní sliz potřebujete pouze 3 hlavní přísady – lepidlo, jedlou sodu a roztok na kontaktní čočky. Výroba trvá jen pár minut. Zato vaše děti se zabaví na celé hodiny.

K výrobě slizu budete potřebovat 3 složky:

  • 240 ml PVA lepidla
  • 1 lžíce jedlé sody
  • 1 1/2–2 lžíce fyziologického solného roztoku na kontaktní čočky

Jak vyrobit sliz doma ve 4 krocích 

Krok 1 – spojení hlavních složek: Nalijte transparentní PVA lepidlo do plastové misky. Pokud jste se rozhodli přidatpotravinářské barvivo, přidávejte ho do lepidla v tomto kroku. Následně do lepidla vmíchejte sodu.

TIP: vyzkoušejte barevné lepidlo.

K míchání použijte plastovou lžíci nebo špachtli. Nezapomeňte pracovní plochu přikrýt plastovým ubrusem, podložkou, nebo klidně sáčkem na odpadky. 

Krok 2 – přidání roztoku na kontaktní čočky: Přidejte do lepkavé směsi 1 a půl lžíce fyziologického roztoku na kontaktní čočky. Pokud je hmota příliš lepkavá, přidejte ještěpůl lžíce roztoku. Obecně platí, že čím více roztoku přidáte, tím tužší sliz uděláte.

Před přidáním fyziologického roztoku se ujistěte, že má sliz požadovanou barvu. Je těžší vmíchat barvivo v momentě, kdy hmota začne houstnout.

TIP: místo roztoku na kontaktní čočky použijte aktivátor slizu.

Krok 3 – hnětení slizu: Míchejte a míchejte. Pokud je směs tak hustá, že už nemůžete míchat, zpracovávejte jirukama. Zpočátku to bude hodně lepit, ale nenechte se zmást astále mačkejte hmotu, dokud se lepkavá hmota nezmění na požadovanou konzistenci.

Krok 4 – skladování slizu: Domácí sliz skladujte v plastové nebo plechové nádobě s víkem nebo sáčku na zip, aby nevysychal. 

Výše uvedené ingredience postačí na šálek slizu. Chcete-li, aby byl sliz jiný, něčím výjimečný, můžete do něj přidatvonné oleje, aroma, třpytky nebo kuličky z polystyrenu. 

TIP: kompletní sadu na výrobu slizu naleznete na OLO.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient