Šikanu ve škole řešte hned


Pomoc, moje dítě je oběť!

Obětí se stávají zejména ti, kdo se jakýmkoliv způsobem odlišují. A nemusí to být velké věci. Stačí, když dítě nezná postavičku z nejnovějšího kresleného seriálu, nevlastní poslední módní hit mezi autíčky. Nepouštějte proto jeho řeči jedním uchem tam a druhým ven. Nebagatelizujte jeho problémy. Naslouchat dítěti bývá v případě šikany prevencí i první pomocí.

Pomoc, moje dítě je agresor!

Že u vás by se to stát nemohlo? Že vy jste své dítě vzorně vychovali? Děti mnohdy neubližují záměrně, velice často se může stát, že sám agresor si v tomto věku nebude svého jednání vůbec vědom, respektive dopředu nezamýšlel ublížit. Na počátku mnohdy bývá jediné slovo, ale jakmile se dá lavina do pohybu, začne žít vlastním životem.

Mluvit s dětmi, spolupracovat s učitelkou

Výhodou nízkého věku u šikany je fakt, že tyto děti jsou v podstatě nastaveny na snahu vyhovět autoritě. Pokud se situace nepodcení, pokud šikanu odhalíte včas, a je tu reálná šance, že se to podaří, protože děti v mladším školním věku se rodičům ještě poměrně ochotně svěřují, mnohdy postačí jen rozumná domluva agresorovi ze strany rodičů či učitele.

Učitel v hlavní roli

Učitel bývá při řešení problému se šikanou účinnou pomocí. Ovšem jen v případě, že dítě nešikanuje sám. Šokovaně lapáte po dechu a nevěřícně kroutíte hlavou? Učitel je člověk jako každý jiný. Studenti pedagogických fakult neprocházejí žádným psychologickým testováním (ač by to možná nebylo od věci), starší učitelé postupem času mnohdy podléhají syndromu vyhoření. Např. hyperaktivní dítě, které neustále narušuje výuku, neposlouchá, neumí se podřídit učitelovým požadavkům. Učitel osobnost s přirozenou autoritou by měl takovou situaci ustát – ne všichni jsou ale takoví.

Objektivní hodnocení, žádná panika

Než však obviníte školu, učitele, spolužáky dítěte či vlastního potomka, zkuste se nadechnout a situaci objektivně zhodnotit. O šikaně se mluví tolik, že je za ni mnohdy mylně vydáváno i chování, které s její podstatou nemá nic společného. Mezi dětmi vždy vznikaly spory, které se řešily ne právě diplomaticky. Kluci i holčičky si zkrátka občas něco vyříkají ručně. A špatné známky budou mnohem pravděpodobněji důsledkem toho, že dítě nezvládá učivo, než šikany ze strany učitele. Proto se nespoléhejte jen na první dojem. Jestliže jste se ale dobrali zjištění, že se ve vašem případě jedná o šikanu, řešte situaci okamžitě!

bot legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient