Emocionální inteligence je dovednost, která v dnešní době nabývá na významu stále více a více. Mít ji neznamená jen být intuitivnější a citlivější, ale také být lepším rodičem, partnerem, přítelem nebo úspěšnějším v zaměstnání a v životě obecně. Zatímco tradiční inteligence (IQ) je často nelze zásadně ovlivnit, emocionální inteligence se dá naštěstí v průběhu života rozvíjet, a to i u dětí.
Jak podpořit empatii a sociální interakci
Důležitým prvkem emocionální inteligence je empatie, schopnost rozumět a sdílet pocity ostatních. Na rozdíl od často zastávaného názoru, že empatie je vrozená vlastnost, současný výzkum ukazuje, že i tato dovednost se dá rozvíjet. Zajímavý a překvapivý fakt je, že děti, které tráví více času s jejich vrstevníky, bývají empatičtější. Proto by měly mít možnost si s nimi hrát a společně trávit čas.
Dalším prvkem emocionální inteligence je sociální interakce. Děti, které se od útlého věku naučí vyjádřit své pocity a potřeby, jsou lépe přizpůsobené na sociální interakci a na zvládání emocionálních výzev v dospělosti.
V neposlední řadě je také důležité být pro svoje dítě pozitivním vzorem, neboť dítě od rodičů nejčastěji přebírá způsoby, jak nakládat s emocemi. Kultivujte tedy své vlastní emoční reakce a demonstujte schopnost fér a empaticky komunikovat.
Investice do emocionální inteligence vašeho dítěte je zárukou jeho lepšího začlenění do společnosti, vyššího sebevědomí a radosti z života. Děti, které zvládají lépe pracovat se svými emocemi, procházejí životem s větším klidem a pocitem štěstí.
‚