Průvodce pro budoucí tatínky


Náladovost a zvýšená citlivost partnerky

Během těhotenství se v ženském těle děje tolik změn, že je nesmysl pouštět se do jejich vyjmenování. Vaše žena bude na začátku těhotenství velmi unavená, podrážděná a mohou ji potrápit také ranní nevolnosti. Mnoha ženám se zhorší pleť, začnou jim padat vlasy a jejich celkový vzhled může budit spíše rozpaky. Některé ženy však žádný z těchto příznaků netrápí, tak se možná postavíte do řady těch šťastnějších.

Nejhezčím a nejklidnějším obdobím těhotenství je pro ženu druhý trimestr, kdy se hormony alespoň na chvíli postaví do klidu, bříško už je viditelné a žena se cítí lépe. Poslední trimestr už je opět jako na houpačce, co se týče náladovosti a zvýšené citlivosti. V tomto období vás bude žena potřebovat nejvíce. Mohou jí otékat kotníky a bolet záda. To vše v důsledku poblázněných hormonů.

Mějte však na paměti, že „těhotná neznamená nemocná”. Nepřikazujte jí klid na lůžku, pokud se chce projít venku. Pomozte jí s nákupem, ale pozorně poslouchejte každé její přání. Vaše role je důležitá a vykonávejte ji svědomitě. Pokud někde potřebujete odjet, buďte vždy připraven na telefonu, kdyby se cokoliv stalo.

První trimestr

Je potřeba vědět, že každé tělo reaguje jinak, a to zejména u žen v období těhotenství. Ranní nevolnosti se u těhotných mohou vyskytovat i kdykoliv přes den a každou druhou ženu souží více jak tři měsíce. Připravte se na to, že v tomto období nebude mít vaše žena na sex ani pomyšlení a pokud ano, rozhodně ji k ničemu nenuťte.

Druhý trimestr

I přesto, že ranních nevolností ubývá, vaší ženě se může zhoršit stav pleti. Nebuďte na ni zlý, pokud proleží celý den v posteli. Únava a pochmurná nálada je ve druhém trimestru normální, ale brzy přejde. Můžete se poprvé bavit na téma „jméno pro miminko”. Vaši ženu také čeká spousta gynekologických vyšetření, na které ji můžete doprovodit. Zjistíte také pohlaví dítěte.

Třetí trimestr

Je nejvyšší čas myslet na výbavu pro miminko. Porozhlédněte se společně po kočárku, plenkách v akci a novorozeneckém oblečení. Žena bude také potřebovat sbalit tašku do porodnice, se kterou jí můžete pomoci. Tato taška by měla být až do dne porodu umístěna na viditelném místě, abyste na ni nezapomněli při odjezdu do porodnice. V práci už si pomalu domlouvejte volno.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient