Pět zdravých potravin, které vás nezruinují

Foto: Pixabay

Zdravé stravování může být v současné době náročné – zejména pokud máte omezený rozpočet. Existuje však spousta výživných a cenově dostupných možností. V tomto článku se budeme zabývat pěti zdravými potravinami, které si mohou dovolit i lidé s utaženým opaskem. Od rostlinných bílkovin po ovoce a zeleninu bohaté na antioxidanty – zjistěte, jak udržet rodinu sytou a zdravou, aniž byste museli zruinovat svou peněženku!

Nejpreve se pojďmě podívat na potřaviny, které je vhodné obecně zařadit do jídelníčku. Je to smaozřejmě nejprve ovoce a zelenina. Ovoce a zelenina jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu a jsou prospěšné pro zdraví celé rodiny. Dále se jedná o celozrnné obiloviny, a to ať ve formě celozrnných těstovin, chlebů nebo třeba krekrů. Jsou bohaté na vlákninu a další živiny. Můžete je použít jako základ pro mnoho různých jídel pro celou rodinu.

Dále je to libové maso a ryby, jako je kuře nebo králík, a ryby jež jsou bohaté na bílkoviny a další živiny. Nevynechávejte luštěniny, jako jsou fazole, čočka a cizrna, ty jsou zdrojem pro bílkoviny, vlákninu a další živiny. A nakonec to jsou nízkotučné mléčné výrobky, jako tvaroh nebo nízkotučné jogurty, jež vám oddají bílkoviny a vápník.

A nyní ke konkrítbím potravinám, které jsou zdravé a levné:

Vejce

Vejce jsou skvělým zdrojem bílkovin a dalších živin a jsou cenově velmi dostupná. Aktuálně se prodávají v ceně kolem 4 až 5 korun za kus. V akcích lze koupit balení deseti vajíček klidně i za 35 korun. Dražší variantou jsou BIO vajíčka, tam se může cena vyšplhai i na dvoj až trojnásobek.

Konzervovaný tuňák

Konzervovaný tuňák je dalším skvělým zdrojem bílkovin a je velmi levný. Ceny se však mohou velmi lišit, je třeba se vždy podívat na cenu za kilogram a nenechat se zmást cenou samotné konzervy. Ceny za kilogram se obvykle pohybují od 500 do 1500 korun. Opět je dobré se poohlédnout v okažiku slevových akcí, konzervy mají obvykle dlouhou dobu trvanlivosti, takže se je vyplatí nakoupit do zásoby.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou zdravou a sytou snídaní, která je navíc velmi levná. Kilogram ovesných vloček se dá pořídit již od 30 korun a dá se z nich uvažit řada skvělých jídel. Mé oblíbené jsou vločkové karbanátky – stačí jen přidat mléko, vajíčko, trošku koření a máte vydatný oběd.

Rýže

Rýže je základem stravy v mnoha zemích světa a její nákup ve velkém je velmi levný. Pytel rýže, který se dá koupit v asijských obchodech, obvykle stojí na kilo od 30 korun.

Hrách a fazole

Luštěniny obecně jsou dalším skvělým zdrojem bílkovin a jsou také velmi levné. Výhodněji u nás nakoupíte klasický hrách, trošku dražší jsou pak fazole. Kolo hrachu lze pořídit od 30 korun, fazole obvykle od 50 korun za kilogram.

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient