Některé dárky od Ježíška reklamovat nelze


Dopis Ježíškovi

Jak informovat tu nejkompetentnější osobu o svých tužbách, děti volí různě. Některé vloží dopis do obálky a odešlou poštou. Buď jen s nápisem Ježíškovi nebo přímo na Boží Dar. Jiné vloží své psaní za okno, aby si ho mohl Ježíšek přečíst. U nás před lety po celý prosinec byl na zácloně připevněný obrázek velblouda. Vůbec netušíme, co způsobilo, že se v té malé hlavičce urodil nápad mít vlastního živého dromedára.

A jak jsme si pak měli vysvětlit přání o rok později, kdy dcera chtěla pouze obrovského krokodýla?

Ježíšku, můžeš mi přinést živého koně?

A to je právě to úskalí. Odhlédneme-li od faktu, že často děti mají neuvěřitelné touhy (a nejednou značně nákladné), pak snad každé jednotlivé dítě si přeje pod stromeček zvířátko. Žerty stranou od velbloudů a krokodýlů, neboť na prvním místě nejčastěji bývají štěňata, u děvčat také koně, pak koťata, zakrslí králíci, morčata a další.

Díváte se do těch nádherných dětských očí, jak je v nich zosobněna ta silná touha, která když bude naplněna, exploduje do megalomansky ohromné radosti. A to je právě ta největší odměna pro každého rodiče, když vidí, jak je jeho dítě šťastné. Máte pocit, že jste na té nejlepší planetě ze všech.

V dané chvíli vás nemrzí vůbec nic – ani že jste vybrakovali účet či že jste přistoupili ke koupi něčeho si, co se vám doposud příčilo.

Živého mazlíka nestrčíte do skříně k plyšákům

Hodně hraček děti baví dlouho. S některými vyrůstají. S přesyceným trhem a nutkavostí pořád pořizovat něco nového, vztah dětí k hračkám rychleji vychládá. Doma vrstvíte plyšáky, na některé hračky si dítě po krátké době ani nevzpomene. A čím je starší, tím rychleji ho omrzí.

A stejně tak se to může stát i s vysněným zvířátkem.

Jsou to každoroční lapálie. Před Vánoci si mnozí pořídí nějaké mládě, aby se ho pak po krátké době zbavovali. A to je velmi nedůstojné.

Na co je třeba se připravit

Než si pořídíte domů mazlíčka, zamyslete se, zdali na to skutečně „máte“. I když se dítě dušuje sebevíc, že se bude o něho starat a uklízet, spíš s tím nepočítejte. Jestliže mu to vydrží, budete alespoň mile překvapeni. Dalším faktorem je si uvědomit, zdali pro daného tvora jsou doma patřičné prostory. Někdy z malého štěňátka překvapivě vyroste velmi velké zvíře. Navzdory tomu, že vzhled jeho matky tomu absolutně neodpovídá.

Zvířátka sebou přinášejí i vedlejší problémy. Štěňatům sem tam zachutnají boty, smetáky, polštářky a jiné. Kočka si ráda protáhne drápky po sedačce. Tomu všemu se dá předejít, ale není dobré se pak mstít na zvířeti kvůli naší nepřipravenosti.

A naposledy. Je dobré si uvědomit, že každé zvíře tak jako člověk má svou vlastní povahu a inteligenci. Může to být mazel, ale také pěkný bručoun. Kočička může být přítulná, ale také tvrdohlavá a snadno vás poškrábe i po obličeji.

Většina zvířat snadno pochopí, kde má dělat svou potřebu. Ale bohužel to není sto procentním pravidlem pro každého. U některých mazlíků se můžete snažit sebevíc a stejně, když se vrátíte domů z procházky, si slastně uleví v domácích podmínkách.

Vybírejte s chladnou hlavou

Než tedy podlehnete těm krásným dětským očím a pořídíte domů opravdové štěně nebo kotě, promyslete všechny faktory a úskalí. Mít doma zvíře může působit výchovně, anebo vyvolat řadu nepříjemností.h

Nejste-li si jisti, zdali to zvládnete, můžete si pořídit i takové hračky, které vypadají velmi realisticky, a přitom nedělají loužičky.

 

legálně pořízený obrázek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient