Nehody na silnicích ohrožují těhotné ženy, nejhorší je to v létě

Foto: Envato

Statistiky ukazují, že ženy jsou častými oběťmi dopravních nehod v ČR, a to i v těhotenství. Zranění nebo dokonce smrt matky v těhotenství může mít fatální následky pro plod. Proto je důležité, aby těhotné ženy používaly bezpečnostní pásy správně a aby řidiči zvýšili svou pozornost vůči těmto cestujícím.

Riziko nehody s dítětem ve voze se zvyšuje v letních měsících, což je často způsobeno dlouhými cestami a nedodržením bezpečné vzdálenosti. Proto je důležité pravidelně zastavit a zahrnout děti do aktivit, aby se zabránilo nesoustředěnosti řidiče.

Pamatujte si, že správné použití bezpečnostních pásů může zachránit život. Takové štěstí v neštěstí mohla zažít i Radka Rohanová:. „Byla jsem v devátém měsíci těhotenství. Cestovala jsem s kamarádem, když v jedné zatáčce se proti nám vyřítilo vozidlo. Stačili jsme to strhnout, ale bohužel jsme se převrátili na střechu. Zůstala jsem však v bezpečnostních pásech a ven ze zdemolovaného vozu mi nakonec pomohl právě kamarád. Naštěstí jsme vyvázli bez zranění a já se dnes mohu radovat ze života svého syna,“ vzpomíná maminka.

„Neměli bychom však podceňovat ani psychickou pohodu v kabině vozidla během jízdy. To je například situace, kdy cestujeme s dětmi, které mohou být po delší době cestovaní zdrojem nesoustředění řidiče za volantem. I proto doporučujeme zastávku po každých dvou hodinách jízdy, nejlépe s aktivním pohybem na místě,“ dodává Lukáš Hutta, výkonný manažer Asociace Záchranný kruh, připravující dlouhodobě kampaň Ty to zvládneš. To potvrzují i statistiky Portálu nehod.

K největšímu počtu nehod s dítětem ve voze dochází v letních měsících. „Spojitost s přesuny na prázdniny a dovolené a dlouhými trasami, které jsou stresující pro děti i rodiče, je zřejmá. Nejvyšší počet nehod, kde je účastníkem dítě jako spolujezdec, je v letních měsících u nejmladší věkové kategorie do pěti let. Nejčastější příčinou nehod je pak nedodržení bezpečné vzdálenosti,“ říká Jan Chalas Portálu nehod.

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient