Když chce dítě zvířátko

Vaše ratolest začne toužit po zvířátku. Vyhovíte jí? Inu první návrhy na zvířátka bývají od dětí více než nápadité, barvitě exotické a bohužel i nereálné. „Rád bych slona, který by mě sprchoval chobotem“; „Ráda bych ledního medvěda na mazlení do postýlky“; „Rád bych lva, aby mě a tátu s mámou ochránil.“ Věřte, že se vaše dítě spokojí i s méně náročnějšími mazlíčky. A nejen to. Takový domácí mazlík má u dětí několik pozitivních vlivů.


Jaké zvířátko sehnat a podle čeho rozhodovat?

Domácí mazlíček naučí dítě zodpovědnosti a rozvine v něm citový vztah. Zvířátko se stane blízkým přítelem vašeho dítěte. Vybírejte podle vašich možností – kolik prostoru mazlíček zabere, kolik času vám zabere péče o něj a třeba i jeho výcvik. Měl by být brán v potaz i věk vašeho dítěte. Pro předškoláky jsou ideální akvarijní rybičky, želvičky nebo i nějaký druh ještěrky. Dítěti to bohatě postačí na okouknutí a vytvoření prvotních vztahů k zvířeti. Tato zvířata jsou méně náročná na péči, což je výhodou, vzhledem k tomu, že se budete muset starat o mazlíčka s nejvyšší pravděpodobností vy (vzhledem k věku dítěte).

Děti kolem prvního stupně základní školy jsou již samostatnější. Můžete jim zkusit pořídit nějakého hlodavce, například zakrslého králíčka, činčilu nebo osmáka. Dalšími adepty na členy vaší rodiny mohou být morčata nebo křečci, ale zde je riziko špatné povahy daného zvířete.

{loadposition bannerovy}

Psí kamarád?

Až kolem osmi let jsou děti schopné částečně pečovat o pejska. Avšak výchova s výcvikem psího kamaráda ještě zůstává na vás. Plemeno vybírejte podle vašich možností (výše uvedené – prostor a váš čas na péči) a podle jeho povahy, která by měla být přátelská k dětem. Vhodným plemenem pro rodiny jsou například dalmatíni, akita, beagle, border kolie nebo zlatý retriever.

Zvíře není hračka!

Je zřejmé, že počáteční nadšení dítěte vyprchá a hlavní péči o zvířátko budete vykonávat vy. Musíte dítěti vysvětlit, že domácí mazlíček není jen hračka, která když ho nebaví, tak jí jednoduše odloží. Předejte své ratolesti některé povinnosti (venčení, čištění akvária, krmení apod.). Naučíte tím vaší ratolest ohleduplnosti a obětavosti.

Kdy musíte říct NE…

Nastanou momenty, kdy zkrátka nemůžete koupit určité zvířátko, a ne-li žádné. Máte-li v rodině astmatika nebo alergika, nekupujte mazlíčka, který by mu škodil. Nekupujte dětem velká, agresivní a jedovatá zvířata. Zvířecí členové rodiny by neměli sdílet postel s dítětem. Pokud jako rodiče nemáte absolutně žádný vztah k zvířatům a nemůžete nebo nechcete si nějakého mazlíčka pořídit, řekněte své ratolesti „NE.“


-kočka legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient