Kdy začít s angličtinou? Už v předškolním věku!

Je racionální učit nejmenší děti cizím jazykům? Dřívější názory se přikláněly k tomu, že se dítě nejprve musí naučit mateřštinu.

Stávající výzkumy vědců naopak preferují učení od plínek nebo od předškolního věku, protože děti jsou schopny absorbovat obrovské množství informací bez ohledu na to, zda jsou podávány v jejich mateřštině nebo v cizím jazyce. Takovou situaci lze připodobnit životu v bilingvní rodině. Jak by měla probíhat výuka těch nejmenších?

Přirozené učení 

Stejně jako se dítě učí mateřskému jazyku, může se naučit obdobně anglicky, německy nebo rusky. U nejmenších dětí však nejde o učení jako takové, nemohou sedět, a ani by nevydržely sedět, v lavicích. Ba naopak během běžného denního režimu, pomocí her a písniček se mohou jednoduše naučit intonaci i první slovíčka v cizím jazyce. Právě jednotlivé tóny jsou pro děti při učení cizích jazyků podle jazykovědců klíčové, správná intonace totiž vede k výslovnosti na úrovni rodilého mluvčího. 

Bez nátlaku, ale pravidelně

Na nejmenší děti se nesmí při učení čehokoli tlačit, cizí jazyky nejsou výjimkou, proto se v kurzech angličtiny pro nejmenší děti seznamují s tímto jazykem metodou Wattsenglish, kde hrají hlavní roli Steve a vrána Maggie. Už v této vývojové fázi se zbavují ostychu z mluvení a získávají nové vědomosti hravou formou za použití zmiňovaných písniček, ale také básniček, edukativních her nebo obrázkových karet, přičemž aktivity se střídají, aby děti udržely pozornost. Opakovat si děti navíc mohou i doma díky učebnici WOW! a kanálu na Youtube s vtipnými videi s oběma postavami z hodin angličtiny.

Během pandemie online lekce

Opakování je u cizích jazyků klíčem k úspěchu, nelze počkat až pandemie koronaviru přejde a děti se zase vrátí do jazykové školy. To platí pro nejmenší, ale i větší děti, které mohou využít online lekce angličtiny pro děti. V nich si procvičí dosavadní znalosti nebo zopakují vědomosti, které již zapomněly. Lekce fungují také na doplnění zmeškané školní látky nebo přípravu na přijímací zkoušky. Náplň i úroveň kurzu si student může určit sám, případně vytvořit s dalšími dětmi malou skupinku.

Foto: Archiv JS FAN

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient