Když maminčino mlíčko nestačí

 

To nejlepší, co může maminka svému miminku dát, je mateřské mléko. Není diskuze o tom, zda kojit či nekojit, platí obecné pravidlo, že čím déle, tím lépe. Avšak jsou situace, kdy maminčino mléko přestává děťátku stačit, případně miminko nemůže být kojeno ze zdravotních důvodů. Pak si miminko může pochutnat i na sunaru, nutrilonu, hami či jiných dobrotách.

Nejlepší možnou výživou pro kojence je plné kojení do jeho 6. měsíce věku. Avšak právě v tomto věku přestává mateřské mléko kojenci stačit jako výhradní výživa. Následně má podle rad odborníků docházet k zavádění nemléčných i mléčných příkrmů, což ale v žádném případě neznamená přerušovat kojení. Naopak, pro dítě je vhodné přijímat mateřské mléko až do 2 let věku a třeba i déle.

Je třeba připomenout, že změnu a zavádění jakýchkoliv příkrmů je velmi vhodné konzultovat s dětským lékařem.

Mezi mléčnými příkrmy je dnes možné vybírat z široké řady výrobků. Příkrmy jsou rozdělovány do několika skupin a podle toho také označovány. Co se týká značek, můžeme říci, že jejich kvalita je velmi vyrovnaná a každému dítěti vyhovuje jiné mlíčko. Jeden špuntík si pochutná na sunaru, jiný na nutrilonu či hami.

Startujeme s počáteční formulí

Výživu, která je označována číslicí 1, je možné podávat jako náhradu mateřského mléka od narození až do konce prvního roku života. Můžete zvolit např. sunar complex 1 či hami 1. Tato výživa je určena kojencům, kteří z různých důvodů nemohou být vyživováni přirozenou cestou – tedy kojením. Krmení má být přerušeno při prvních projevech sytosti, dítě nemusí vypít celou připravenou dávku. Některé mléka z této skupiny bývají označována jako forte – s vyšším sytivým účinkem.

Další kolo pokračovací

Mléka prodávaná pod označením 2 náleží pro výživu kojenců od ukončeného 4. měsíce až do konce třetího roku (ukončení batolecího věku). „Dvojková mléka“ – tzv. pokračovací výživa nepokrývají plně výživové potřeby dítěte, a proto se doporučuje jejich nasazení až po zavedení nemléčného příkrmu. Mléka mají upravený obsah bílkoviny a přídavek vitamínů (A, D, C, E) a stopových prvků (např. železo, jód a zinek).

Batolecí formule

Mléka s číslem 3 přicházejí na řadu od zavedení nemléčných porcí jídelníčku batolat. Jedná se o plnotučné mléko s přídavkem odpovídajícího množství stopových prvků a vitamínů. V batolecím věku je totiž stále potřeba přijímat alespoň půl litru mléka denně – důležitý je příjem bílkovin a především vápníku.

Co se týká konkrétních značek

Speciální formule

U některých kojenců se vyskytuje ve čtvrtém měsíci věku nezralost přechodu mezi jícnem a žaludkem, což se projevuje ublinkáváním. Pro tyto případy jsou dodávána mléka označovaná jako AR (antiregurgitační), jejichž podstatou je ztužení karubinem nebo rýžovým škrobem. Mléka v provedení AR jsou k dispozici jako počáteční i pokračovací.

Hypoalergenní formule

Až 2% uměle živených kojenců a 0,5% dětí plně kojených má alergii na bílkovinu z kravského mléka. Pokud tito kojenci nemohou být kojeni mateřským mlékem, které je považováno za hypoalergenní, pak je nutné sáhnout po mléku s částečně hydrolyzovanou bílkovinou – mléka hypoantigenní, ozn. HA. V této kategorii jsou velmi oblíbená mléka nutrilon HA.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient