Jak vyzrát na puberťáka a nemít nervy v kýblu

brunette girl legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Znáte to. Je vám fajn, pijete svoje odpolední kafíčko a v tom se přihrne do pokoje malý-velký člověk, otevře pusu, a vychrlí na vás spoustu slov, kterým vůbec nerozumíte. Než se stihnete vzpamatovat, bouchne dveřmi a hodí do vzduchu průpovídku “matko blbá” nebo “dáš mi peníze?”.

Pubertu svého syna se snažím pochopit statečně už asi dva roky a mám pocit, že jsem pořád na začátku. Jednou si s ním povídám, koukáme spolu na filmy, říká mi, jak mě má rád, a pak zase v jiný den zatínám zuby, ať mu jednu nefláknu za jeho drzost, řev, a absolutní arogantní chování.

Realita je taková, že najednou máte před sebou velké dítě, co už není dítě, a musíte mu s láskou a přísností dát najevo, že ho respektujete, ale jsou určitá pravidla, která se dodržují – a vy jste přece rodič.  Pokud to hned na začátku neuděláte, stanete se otrokem svého dítěte. Můj syn je hodně neústupný a jak přitvrdím, tak je zle. Na mantinely a pravidla jsem na začátku zapomněla – velká chyba a není cesty zpět. Teď spolu v určitých chvílích skoro doslova bojujeme a snažíme se jeden druhého překřičet.

Chápu, dospívající mládež má svůj mozek, svoje názory, svoje nálady a požadavky. I my jsme kdysi byli v pubertě. Ale, musí se naučit dívat na nás jako na rodiče, kteří je milují a dát nám šanci pochopit do hloubky ten jejich svět. Nejde pořád dokola na sebe křičet a nadávat si, vyhrožovat, zakazovat a nemluvit spolu. Tudy cesta nevede. Hodně rodičů využilo různé pomoci od pedagogů nebo sociálních pracovnic na školách, kde pomáhají rodinám porozumět jeden druhému. Já zatím dávám šanci přirozené lásce a komunikaci mezi mnou a synem, ale pokud to nezvládneme, tak někam určitě zajdeme pro rady. Občas i brečím, protože tohle se mi opravdu nelíbí, nemám ráda konflikty, to nikdo z nás.

Vztahy rodič-dítě jsou složitá, a hlavně velice křehoučká věc. Je třeba se naučit porozumět jeden druhému a najít cestu pro společný, poklidný život. Jednou, až budou velcí, tak si na vše vzpomenou s úsměvem, až časem budou ty samé věci řešit se svými dětmi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient