Jak vybrat dětské kolo a poznat, že je opravdu bezpečné?


Kompletní označení je první známkou kvality

První známkou, že se jedná o kvalitní dětské kolo, je jeho úplné označení. Rám kola by měl být označen značkou výrobce či distributora, dále také sériovým číslem a pro kompletnost by se na rámu měl objevit odkaz na normu ČSN EN 14765. Tímto výrobce dokazuje bezpečnost a nezávadnost kola pro děti. Toto označení ovšem není povinné. Pokud ale na kole je, máte první důkaz toho, že se jedná o kvalitní kolo.

Správná výška a váha

 

Kolo musí dítěti plně vyhovovat výškou. Platí, že dítě musí bez problémů dosáhnout nohama na zem, na pedály a ruce musí bez problémů dát na řidítka. Ve výběru správné velikosti vám může pomoci označení kol, které se udává v palcích. K dostání jsou dětská kola velikosti 12″, 16″, 20″ či 24″ (udáváno v palcích). Mělo by platit, že kola 12″ jsou určena pro nejmenší děti, kola 16″ pro děti od 3 do 6 let, kola 20″ pro děti do 10 let a dětské kolo 24 je vhodné pro starší děti a svým vzhledem připomíná kolo pro dospělé. Na toto výškové rozlišení ovšem není možné ve 100% spoléhat, protože děti mohou být větší či menší. Nejlepší proto je, aby si dítě kolo před nákupem vyzkoušelo. Důležitá je i váha kola. Ta by měla být taková, aby dítě kolo bez problémů zvedlo. Lehčí jsou kola s ocelovým rámem, mezi těžší patří kola s rámem z duralu nebo hliníku.

Bezpečností prvky musí plnit svůj účel

Všechna dětská kola by měla mít základní bezpečností prvky. Dejte si pozor, aby na kole nebyly žádné ostré hrany, všechny šrouby na kole by měly mít krytí a nesmí vyčnívat, aby nedošlo k poranění nebo k protržení oblečení. Kolo by mělo mít pevný chránič na řetězu – ten se vyrábí z pevného plastu nebo kovu. Samozřejmostí by měla být pevná madla na řidítkách – nejlépe z protiskluzového materiálu. Kolo musí mít kvalitní brzdy, na jejichž páčky musí dítě bez problémů dosáhnout. Pozornost věnujte i šlapátkům – ta v žádném případě nesmí ani při náklonu narážet o zem, šlapátka se musí volně otáčet a vzdálenost šlapátka od předního kola nebo jeho blatníků by měla být minimálně 89mm. Pokud je kratší, mohlo by dojít k tomu, že se noha dítěte dostane do drátů. Na řidítkách i sedle by měla být viditelně označena maximální délka vysunutí. Pokud je kolo vybaveno přídavnými kolečky, musí se dát lehce odmontovat a přimontovat.

Pokud si na všechny tyto atributy dáte pozor, budete mít největší jistotu, že jste dětské kolo vybrali správně.

TIP – mezi nejlepší výrobce dětských kol patří značky Schwinn nebo Apache. Zajímavou nabídku dětských kol najdete například na powerstore.cz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient