Jak se stát dulou

 

Samo o sobě nemusí být překážkou, když má budoucí dula negativní porodní zkušenosti, ale záleží na tom, jak se s nimi dokázala vyrovnat. Nemusí být dokonce ani sama matkou, mezi dulami jsou i ženy, které samy dosud nerodily, jakkoli je obecně zkušenost s vlastním mateřstvím považována za prospěšnou. Je-li dula na své poslání dostatečně vyzrálá, nemusí skutečnost, že sama není matkou, být překážkou pro její práci.

Profese duly vyžaduje velkou časovou pružnost, výhodu budou mít duly, které mají volnější pracovní dobu v zaměstnání nebo nejlépe pracují na volné noze. V době porodní pohotovosti bývá dula klientce k dispozici ve dne v noci a každé omezení může klientku znervózňovat. Když si ujasníte tyto body a proberete svůj záměr se svou rodinou, abyste věděla, že máte jejich podporu, je možné podat přihlášku do kurzu pro duly.

Vzdělávání pro budoucí duly v ČR nabízí také sdružení České duly. Ráda bych vám nyní nabídla takové malé nahlédnutí pod pokličku vzdělávání tak, jak probíhá v současnosti v našem výcviku v Českých dulách. Na začátku vás čeká výběrové řízení na základě motivačního dopisu a osobního pohovoru, teprve potom se dozvíte, zda jste byla přijata.

Po úspěšném zařazení do kurzu čeká budoucí dulu nejprve rok sebezkušenostního výcviku. Během prvního roku na sobě dula pracuje především osobnostně, osahává si hranice práce duly, zkouší různé techniky práce s tělem, zvládání náročných situací, může dívat na své silné i slabé stránky z nových úhlů a přijít na to, jaká jsou její vlastní ožehavá témata a pracovat na nich. Tahle část staví na myšlence, že je moc důležité poznat dobře sebe, porozumět tomu, co lidé v určitých situacích potřebují, aby pak dula mohla být své klientce dobrou oporou. Po tuto dobu není doporučeno doprovázet k porodům, teprve po zdárném absolvování prvního roku pokračuje kurz částí odbornou.

Je to velmi dobrý začátek pro tak náročnou práci, já sama jsem tuto část výcviku absolvovala až jako dula v praxi a mnohokrát jsem si uvědomila, že jsem si mohla mnohé ušetřit, kdybych tímto prošla před samotným zahájením své dulí cesty. Nové duly takto dostávají velmi dobrý základ, lépe chápou v čem tkví podpora, pokud někoho doprovázíme na nějaké náročné cestě, mnoho věcí z této části výcviku lze použít i v osobním životě, při výchově svých dětí, v partnerských vztazích.

V druhém roce prezenční části kurzu jsou zařazeny přednášky zkušených porodních asistentek, duly se učí o fyziologii porodu, úlevových metodách zvládání bolesti, o možných komplikacích přednáší lékař. V kurzu učí také duly s mnohaletou praxí, předávají své zkušenosti, radí čeho se vyvarovat, jak o sebe pečovat, jak s klientkou pracovat.

{loadposition bannerovy}

Součástí kurzu jsou i přednášky psycholožky, právníka. Budoucí duly probírají nejen témata porodní, ale také šestinedělí, kojení, péče o novorozeně, nošení a manipulace s miminkem. Po dobu výcviku má každá frekventantka přidělenu zkušenou dulu – konzultantku, se kterou může probírat všechny své obavy, ptát se na praktické věci a především s ní konzultuje své první doprovody.

Ve druhém roce již lze k porodům doprovázet, po ukončení prezenční části následuje rok a půl supervidované praxe a celé vzdělání je zakončeno pohovorem, při kterém obhajuje své 3 doprovody a zodpovídá na otázky ohledně medicínských pojmů a popisuje, jak by řešila náhodně vybrané kazuistiky.

Výcvik tedy trvá celkem 3,5 roku. Pro někoho to může být dlouhá doba, ale je dobré uvědomit si, jak je povolání duly náročné, že vstupujeme do velmi citlivé oblasti, svou prací můžeme ovlivnit zásadní prožitek v životě ženy, jsme přítomné zrození, a to je natolik zodpovědný a přitom nádherný úkol, že bychom měly být na tuto práci dobře připraveny. Myslím, že čas věnovaný přípravě na tuto profesi je opravdu důležitý a v žádném případě není vhodné něco uspěchávat. Pracuji jako dula již 7 let, ale stále se mám co učit, stále jsem vděčná za každou možnost dobrého vzdělávání.

Samozřejmě je to hodně o tom, zda to má budoucí dula již v sobě, je to o osobnosti, o schopnosti empatie, vyzrálosti, životních zkušenostech, bez těchto předpokladů to možné není. Dobrý výcvik je ale důležitý především pro dulu samotnou. Aby se cítila ve své profesi jistě, měla nástroje pomoci nejen pro budoucí klientky, ale také pro sebe. Aby věděla, jak se chránit před syndromem vyhoření, jak zpracovávat silné emoční zážitky z porodů, jak unést to, že se někdy porod vyvíjí zcela jinak, než si maminka přála. Práce duly není jen o radostných událostech, doprovázíme ženy i ve chvílích, kdy se těhotenství nevyvíjí, jak by mělo, při náročných komplikovaných porodech, v situacích, kdy po porodu čelí zklamání, že vše bylo jinak, než si vysnily.

{loadposition reklamni3}

Dula má práci časově neomezenou, žena, kterou má doprovázet může zavolat kdykoli během dne i noci. Jakmile drží dula pohotovost (což bývá většinou 2 týdny před termínem porodu), musí být schopna vyjet k porodu kdykoliv, což obnáší neustálou pohotovost i rodiny, omezení ohledně výletů, dovolených, pití alkoholu, neustálou přítomnost na mobilu.

Když vyjíždí k porodu, nikdy netuší, za jak dlouho se vrátí, potřebuje vědět, že je o její rodinu dobře postaráno, takže podmínkou je dulímu poslání nakloněný partner. Vzhledem k tomu, jaká specifika tato práce obnáší, je dobré se na ni kvalitně připravit, mít dobré zázemí mezi kolegyněmi, neustále se opečovávat a doplňovat svou energii, protože abychom mohly dávat dobrou podporu, musíme být především samy zdravé a vyrovnané, jinak nemůžeme nastávajícím maminkám dát to, co potřebují.

V případě, že přes všechnu náročnost profese i cesty k ní máte stále chuť stát se dulou, neváhejte, pošlete přihlášku a my se budeme na vás těšit při výběrovém řízení. Vše potřebné naleznete na našich stránkách www.mojedula.cz v sekci „vzdělávání“.

 

Květa Cermanová, certifikovaná dula-konzulatntka
Sdružení České duly – www.mojedula.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient