Jak jsme s dětmi objevili kouzlo rodinného vaření

Když se řekne vaření, mnoha rodičům vyvstane na mysli rutinní činnost, která se musí udělat, aby večer na stole stála teplá večeře. Ale co když bychom tuto činnost pozvedli na zábavnou rodinnou aktivitu, která spojí nejen žaludky, ale i srdce? Následující příběh ilustruje, jak jsme s dětmi objevili kouzlo rodinného vaření a jak se zpočátku rutiní úkol proměnil v kreativní dobrodružství.

Úvod do rodinné kuchyně

Na začátku našeho kulinářského putování stála potřeba ještě více času trávit společně. Vzhledem k hektickému životnímu stylu se nám nedařilo nacházet společné chvíle, a tak jsme se rozhodli spojit příjemné s užitečným. Zvolili jsme si vaření jako aktivitu, kterou můžeme provádět každý víkend. Každé sobotní ráno se tak stalo dnem dětí a radosti, kdy jsme se sešli v kuchyni s různými surovinami, úsměvy a spoustou fantazie.

Na počátku jsme děti zapojili do plánování. Pustili jsme je k výběru receptů, což se stalo více než jen úkolem; bylo to jakési kolektivní rozhodování, které posílilo naše rodinné pouto a poskytlo dětem prostor pro vyjádření jejich přání a chutí. Obdivovali jsme, jak se děti chopily této zodpovědnosti a začaly projevovat zajímavé nápady na jídla, která bychom společně mohli připravit.

Vzdělávání prostřednictvím vaření

V rámci našeho vaření jsme se snažili učit děti nejen jak vařit, ale také něco o použitých surovinách. Snažili jsme se vyhledávat fakta o potravinách, které jsme používali. Například jsme zjistili, že mrkev, kterou jsme tak často používali do polévek a salátů, obsahuje beta-karoten, jehož příznivé účinky na zrak jsou dobře známy. Takovéto informace nejen podněcovaly jejich zájem o jídlo, ale také podporovaly zdravé stravovací návyky.

Děti si brzo oblíbily zkoušení nových ingrediencí a objavování nových chutí. Při jednom takovém kulinářském pokusu jsme vyzkoušeli kombinaci avokáda a kakaa v tehdy ještě neznámé formě – čokoládového pudingu. Děti se hned shodly, že to byl nejlepší dezert, který jsme kdy udělali a mně se potvrdilo, že se s dětmi můžeme v kuchyni opravdu zasmát.

Zpět k tradicím

Postupem času jsem si uvědomil, jak důležité je vracet se k tradicím, na které jsme jako děti vzpomínali. Každý víkend jsme si vyhradili také čas na přípravu nějakého tradičního jídla našich babiček. A tak se u nás v kuchyni stalo tradicí vaření svíčkové, bramborového salátu nebo svíčkové omáčky. Děti se naučily nejen recepty, ale také příběhy, které se okolo těchto pokrmů točily. Při vaření svíčkové nám vyprávěla nejstarší dcera, jak ji babička stále učila o bylinkách. Nejen, že jsme se při vaření skvěle bavili, ale zároveň jsme s dětmi nezapomněli ani na naše kořeny a rodinné tradice.

Proto jsme se rozhodli zavést novou oslavu u nás doma, každý měsíc jsme se snažili uvařit jídla, která měla pro naši rodinu zvláštní význam. Jednoho večera jsme spolu s dětmi uvařili těstoviny podle receptu, který jsme dostali od mé babičky. Při přípravě se nám podařilo sdílet zážitky z minulosti a spojit generace. Dojmy a vzpomínky na chuť a vůni jídel tvoří nezapomenutelný zážitek.

A co vy? Zapojujete své děti do vaření? Jaké tradice máte u vás doma? Můžete se také inspirovat touto myšlenkou a objevovat kouzlo rodinného vaření. Uvidíte, jak s každým pokrmem poroste vaše rodinné pouto.

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient