I mléko má svůj den


{loadposition reklamni3}

Když se kouknete do kalendáře mezinárodních svátků a světových dnů, zjistíte, že téměř každý den můžeme něco slavit. Mezi ty kurióznější svátky patří například Den leváků nebo Světový den polibku. Na čtvrté květnové úterý (letos tedy 22.5.) připadá Mezinárodní den mléka.

Kořeny tohoto svátku spadají do roku 1957, kdy se ve švýcarském Interlakenu konala konference významných světových lékařů. Ti se sešli, aby mimo jiné diskutovali o významu mléka a o jeho nezastupitelné roli ve výživě. A protože se letos píše rok 2012, budeme slavit tento významný den již po pětapadesáté!

Díky mléku zdravější

Čím se ale mléko o svůj den zasloužilo? Můžeme si troufnout říci, že je to zázračný nápoj. „Mléko je v naší stravě nenahraditelné, protože obsahuje vše potřebné pro zdravý život. Konkrétně se jedná o plnohodnotné živočišné bílkoviny, lehce stravitelný mléčný tuk, cenný mléčný cukr a řadu důležitých minerálů, především vápník a fosfor,“ upřesňuje Ing. Jiří Kopáček CSc.

A to není všechno! V mléce je rovněž celá řada dalších významných látek -vitamíny a stopové prvky. Tyto složky podporují správnou funkci metabolismu a jsou proto důležité pro ochranu zdraví člověka,“ informuje odborník.

{loadposition bannerovy}

Proti osteoporóze i nadváze

Na mléko a mléčné výrobky bychom rozhodně neměli zapomínat v žádném věku. Vápník (a další prvky) obsažený v těchto potravinách slouží i jako prevence vzniku tichému zloději kostí, neboli osteoporózy.

„Mléko a mléčné výrobky nejenže snižují riziko vzniku osteoporózy, ale zároveň jsou doporučovány během redukčního režimu, během diety,“ vysvětluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., odbornice projektu Bílé plus. „Mléko, jogurty, sýry, zákysy způsobují to, že se cítíte dříve zasyceni. Vyšší příjem vápníku v dietě zároveň snižuje tvorbu tuků a podporuje jejich spalování,“ dodává dietoložka.

Připijte si mlékem

Mléko v plném rozsahu ničím jiným nenahradíme. Oslavte společně s námi Světový den mléka jak jinak než „mléčným“ přípitkem. Chcete-li se dozvědět více o mléce a mléčných výrobcích nebo se inspirovat zajímavými, ale především chutnými a zdravými recepty, navštivte www.bileplus.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient