Baby jóga

{loadposition reklamni3}

Baby jóga, jak se nazývá jednoduché a jemné cvičení s miminky, je založena na vytvoření pevného pouta mezi rodičem a dítětem. Zahrnuje nejen masáže miminek a šetrné cviky, kterými se přirozeně podporuje jejich zdravý motorický vývoj, ale také cvičení prospěšné pro ženy po porodu. Dobře vedená lekce baby jógy u dětí zvyšuje pocit bezpečí a pohody a rodičům napomáhá naladit se a porozumět potřebám svého dítěte. Cvičení jógy zmírňuje stres a napětí malých i dospělých, a tak například dokáže zajistit klidnou noc miminkům i nevyspalým rodičům.

Jóga navíc dětem umožní lépe se vyrovnat se stresem, na který jsou velmi citlivé – umění se uvolnit je dar, který nemá ani spousta nás dospělých. A rodičům kromě toho dává návod, jak si s dětmi již od narození hrát a jak s nimi komunikovat. Naučí je, jaké polohy a pohyby jsou pro miminka bezpečné, jak používat svůj hlas ke zklidnění nebo motivaci dítěte a v neposlední řadě jak relaxovat a být v klidu. Protože to je jediný dlouhodobě účinný způsob, jak zklidnit i své dítě.

Důvody proč cvičit baby jógu

  • Fyzická aktivita přináší dětem lepší a hlubší spánek.
  • Baby jóga napomáhá lepšímu trávení.
  • Pravidelným cvičením získává dítě i rodič v pozitivním slova smyslu „denní rutinu“, což je hlavně pro děti velmi důležité.
  • Společné cvičení posiluje vztah mezi rodičem a dítětem.
  • Díky velké pozornosti, kterou miminku během cvičení věnujeme, se brzy naučí aktivně komunikovat a hrát si.
  • Jóga může dítěti pomoci léčit jeho porodní trauma, učí ho být odolnějším vůči stresovým situacím.
  • Hluboká relaxace, která je nedílnou součástí jógy, pomáhá především rodičům vyrovnat se s případným stresem a únavou.

{loadposition bannerovy}

Jak začít s cvičením?

Pokud nenajdete ve svém okolí odborně vedené lekce baby jógy, můžete s miminkem začít cvičit podle knihy. Těm, kdo ovládají angličtinu, vřele doporučuji knihu Yoga for mother and baby od Françoise Barbiry Freedman, zakladatelky neziskové vzdělávací organizace zaměřené na holistický (celostní) přístup k těhotenství, porodu a výchově dítěte Birthlight (www.birthlight.com). Právě vaše děti vám mohou být skvělými učiteli a průvodci ve světě jógy. Naučí vás, jak zůstat klidnými a vyrovnanými v jakékoliv situaci, tedy i když nahlas pláčou, vztekají se, ale i šťastně smějí či klidně spí.

Více informací o dětské józe a seminářích pro cvičitele najdete na www.jogasdetmi.cz.

Autor: Hanka Luhanová, ředitelka České asociace dětské jógy, o.p.s. a zakladatelka projektu Lali jóga.

Zdroj: www.respektkporodu.cz

Chcete se dozvědět víc? Přijďte se zeptat přímo autorky článku na její seminář, který povede v rámci Světového týdne respektu k porodu v pražském Kině Perštýn, a to 27. května 2012.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient