Dovolená u moře s malým dítětem

 

{loadposition reklamni3}

Mnozí rodiče mají obavy, aby vůbec byla s malým dítětem dovolená dovolenou. Co když se malému nebude líbit v cizím prostředí? Jaká bude cesta? Odpočineme si tam vůbec? Ať už se obavy vyplní nebo dovolená proběhne v poklidu, nemůže se odepřít takovému pobytu u moře jeden význačný plus. Moře má blahodárné účinky pro děti, které trpí dýchacími problémy nebo kožními onemocněními (např. ekzém).

Jet či nejet? Dejte na svůj instinkt

Bude dovolená dovolenou – jak pro vás, tak pro vaše dítě? Je naprosto přirozené mít takovéto obavy. Pokud jste na vážkách, zda-li jet či nejet s malým dítětem na dovolenou k moři, zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Reaguje na cizí prostředí pozitivně?
  • Spí bez problémů, když není ve svém známém prostředí?
  • Pokud se mu v cizím prostředí nelíbí, dokáže se časem přizpůsobit?

Neznáte-li na některou otázku odpověď, vyjeďte si někam do neznámého prostředí se svou ratolestí, i kdyby to bylo třeba jen na prodloužený víkend. Udělejte takovou generálku na dovolenou. Nevadí jí cizí prostředí? Spinká se jí dobře? Není zbytečně vystresovaná?

Posuďte sami – je vaše dítě pohodář a klidný optimista, který se přizpůsobí změnám? Nebo je spíše nervák, který nemá rád změny? Věkem i „tréninkem“ (výlety do neznámého prostředí) se mohou věci měnit k lepšímu. Dejte na svůj instinkt.

Cesta k moři

Děti legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Mnohým rodičům se osvědčila cesta v noci. Vyjet autem k moři na večer a většinu cesty absolvovat za tmy. Máte pak zaručeno, že vaše ratolest většinu cesty prospí a že budete mít klid. Nastanou-li problémy (což se u delších cest stává), můžete kdykoliv zastavit, ať už se jedná o záchodový případ, blinkací nehodu a jiné starosti.

Pokud k moři cestujete letadlem, dobu letu neovlivníte. Některým dětem letadlo nedělá problémy – buď většinu letu prospí, nebo tu velkou létající krabici s křídly zkrátka nevnímají jako něco nepříjemného. Dokonce některé děti berou letadlo jako svojí novou hračku. Jiným dětem se nemusí líbit hluk z letadla, dalším kobrcání té ošklivé krabice nahoru a dolu (především při vzletu a přistání). Pro případ, že se malé ratolesti letadlo líbit nebude, si vezměte s sebou na palubu jednu či dvě oblíbené hračky, ty mohou trošku stimulovat pocit „známějšího prostředí“.

Při vzletu dejte své ratolesti napít, aby jí nezaléhaly uši. I když cestujete v létě, vezměte do letadla svému dítěti něco teplejšího na sebe. Bývá tam chladněji.

{loadposition bannerovy}

Rochníme se u moře – odpočinek nebo stres?

Odpočinou si vůbec rodiče na dovolené, nebo budou ještě vyčerpanější z neustálého hlídání své ratolesti? Někteří rodičové zavádějí na dovolené „směnný režim“ – jednou hlídá ratolest tatínek a mezitím se maminka sluní na lehátku u moře, poté se role vymění. Jednodušší je to s dětmi, které už chodí. Naopak děti ve věku, kdy všechno ožužlávají a všude možně lezou po čtyřech, je třeba hlídat o něco více. Ale věřte, že bude mít vaše děťátko radost z toho, že má konečně u sebe oba rodiče, kteří se mu věnují více než doma.

Na co si dát pozor

Ještě před výběrem destinace si zjistěte, jestli je místo klidné a vhodné pro malé děti. Eventuelně se to dá řešit na místě výměnou pokoje.

Až budete u moře, nezapomeňte na pár důležitých věcí. Vyhýbejte se sluníčku v době, kdy nejvíc pálí (přibližně od 11 do 15 hodin). Poctivě své dítě mažte opalovacím krémem a jeho hlavičku schovávejte pod nějaký klobouček nebo kšiltovku. Dodržujte pitný režim.

Jaké máte vy zkušenosti s cestováním k moři s malým dítětem?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient