Prázdninové úrazy dětí. Dá se jim vůbec vyhnout?

 

Léto, sluníčko a hlavně dva měsíce volného času. Děti se při toliko volného času začnou často nudit. A co dělají děti, když se nudí? Vymýšlejí všelijaké hlouposti a rošťárny. Ať už venku při sluníčku, nebo zavřené doma při deštivých dnech. Bohužel, takové rošťárny končí někdy i úrazem. Máte s tím zkušenosti?

Prázdninová nuda je největším rizikem

{loadposition reklamni3}

Dva měsíce volného času jsou přece jen na některé děti moc. Sice jsou rády, že nemusí chodit do školy, ale jejich dříve nabitý program málokdy samy o prázdninách zaplní.

Menší děti většinou utrpí zranění zapříčiněné svou nepozorností či nešťastnou náhodou při všedních aktivitách.

Kdežto u starších dětí dochází k úrazům při různých rošťárnách a riskantních aktivitách. Proč? Buď se chtějí předvést před svojí partou, nebo jednoduše vymýšlejí hlouposti na „zabíjení času“.

Pomozte svým dětem zaplnit volný čas. Naplánujte výlety, vymýšlejte různé sportovní aktivity a hry, běžte se s nimi osvěžit do bazénu nebo na koupaliště, jeďte na chatu. Malé děti si tento program náramně užijí. Starší ratolesti se mohou tvářit trochu kyseleji při pomyšlení, že budou trávit nějaké dny o prázdninách s rodinou místo s kamarády. Ale můžete je zaměstnat prací na zahradě a dát jim třeba vydělat nějakou tu korunku.

Nejčastější jsou zlomeniny, na druhém místě úrazy hlavy

Mezi nejčastější vážnější úrazy patří zlomeniny (především zlomeniny zápěstí, lokte a klíční kosti). Tvoří 93 procent všech dětských úrazů.

Poranění hlavy obsadilo druhou příčku v nejčastějších vážnějších úrazech. Nešťastné pády, nenošení přilby při jízdě na kole ale i riskantní chování na opuštěných staveništích a podobných místech.

V posledních letech přibývá i popálenin – ať už od sluníčka nebo od táboráku. Není radno brát popáleniny od slunce na lehkou váhu, je lepší jim předejít například použitím opalovacího krému.

{loadposition bannerovy}

Mezi nejčastější lehké úrazy patří odřeniny a vymknuté kotníky. Těchto případů rok co rok přibývá. Odborníci vidí příčinu v tom, že děti přes rok nevykonávají moc aktivit, nehýbají se a spíše sedí u počítače. O prázdninách poté vyběhnou ven a tělo nezvyklé na takový pohyb zkrátka nedělá to, co by mělo.

Dohlížíte na svou ratolest při koupání?

V horkých dnech se děti rády osvěží ve vodě. Málo zdatným plavcům nebo i dětem postihnutých únavou hrozí, že se začnou topit. Děti by se neměly chodit koupat bez dozoru tam, kde vodu neznají. Bazény bývají pod dozorem plavčíků. Avšak na přírodních koupalištích děti často přecení své schopnosti, doplavou daleko, a nemají síly se už vrátit.

Malé děti je třeba hlídat i v bazénku na zahradě. Odborníci často připomínají, že se malé děti topí tiše – zkrátka nevolají o pomoc ani neplácají kolem sebe. Případů utonutých dětí naštěstí není mnoho.

Prázdniny mají být časem pro kýžený odpočinek s příměsí relaxu, ale pro některé rodiče mohou být prázdniny i stresující situací. Zaplňte alespoň z části volný čas své ratolesti, dohlížejte na potřebnou ochranu dítěte (přilba při jízdě na kole, opalovací krém ve slunečných dnech) a nepodceňujte běžné koupání. Ale nějakým těm odřeninám se zkrátka nevyhnete.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient