Sexuální výchova dětí: rizikové období před pubertou i během ní


Období lehkého vzdoru, jak se s ním vypořádat?

Děti ve věku 10 až 13 let začínají fyzicky dospívat. Chlapci mužní, začíná pracovat mutace, objevuje se ochlupení a u některých už dochází k první ejakulaci. Dívkám rostou boky i prsa, přichází první menstruace a rovněž se objevuje ochlupení. Rostou nejen po fyzické stránce, už totiž nepotřebují mámu s tátou tolik jako dříve. Dávají přednost spolužákům a kamarádům. Platí to i ve sbírání vědomostí se sexuální tématikou.

Jak svou ratolest poučit a zároveň jí k tomu nenutit násilně přivazováním k židli? Dejte jí nějaké knížky o sexuální výchově určené dětem. Po přečtení jí k tomu dejte nějaký komentář, co je důležité, na co dávat si pozor (na rizika spjatá s nechráněným sexem) apod.

Kondom: Je pravděpodobné, že se vaše dítě (zejména chlapci) v tomto věku setká s prezervativem, který přinese do školy spolužák nebo kamarád. Vysvětlete mu, že kondom je stejná samozřejmost, jako když se v autě připoutává bezpečnostními pásy. Ukažte mu, jak se kondom správně používá. Dívky by si z toho měly odnést to, aby od svého budoucího partnera použití kondomu vyžadovaly.

První opravdové lásky, první opravdové zkušenosti (13-15 let)

V tomto věku děti už nechtějí jen nabírat vědomosti týkající se sexu, ale chtějí sbírat i zkušenosti. Kluci se honí za holkami, škádlí je a testují, kam až mohou zajít. „Co jim říct, aby náš Honzík nebo naše Simonka znali hranice, kterou nepřekračovat?“ honí se hlavou snad každému rodiči.

Láska není o sexu: Pokud vaše dítě prožívá první lásky, první chození se svým vrstevníkem, mělo by od vás vědět, že se dá láska projevovat hlazením, objímáním a líbáním, že milování neznamená souložení. Na to budou mít času dost, až budou trošku starší. Dále je třeba své ratolesti říci, že by jí neměl nikdo nutit k sexu. Zejména to zdůraznit dívkám, které se stýkají se staršími chlapci, kde něco takového hrozí více.

Antikoncepce: Sice by dívky ještě neměly prožívat své první sexuální zkušenosti, ale už v tomhle věku by měly maminky svým dcerám vysvětlit, k čemu se taková antikoncepce používá. Zdůraznit, že jí to chrání před početím.

Puberta – více rizika, více starostí pro vás (15-18 let)

Opakování matka moudrosti. Puberťáci a jejich splašené hormony často nepouštějí ke slovu svůj rozum, je třeba jim proto jednou za čas připomínat důležité věci, mezi ty nejhlavnější patří používání kondomu a antikoncepce.

Nevědomost neomlouvá: Doplňte prázdná místa ve vědomostech vaší ratolesti. Ví, že otěhotnění hrozí i během menstruace (i těsně před a po ní)? Ví, že antikoncepce není vždy 100% spolehlivá? Ví, že antikoncepce nechrání před pohlavními chorobami?

NE znamená ne! Je zapotřebí poučit své dítě (především dceru) o možnosti znásilnění. Znásilnit může i přítel. Pokud má dojít k souloži, tak by měli chtít oba dva. A když jeden nechce, tak „ne“ znamená ne.

S velkou pravděpodobností budou brát vaše ratolesti tyto rozhovory jako velký „trapas“, ale věřte, že si z toho mnoho odnesou. A až nastane situace, kdy začnou sbírat sexuální zkušenosti, z jejich podvědomí se vynoří právě vaše hlasy, které jim správně poradí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient