Sexuální výchova dětí: poznáváme tělo a základní pojmy


{loadposition reklamni3}

Toto téma bývá pro některé rodiče oříškem. Kdy se na sexuální tématiku vrhnout? Jak na to? Dítě by se o tom mělo dozvídat právě od svých rodičů, a ne si vytvářet zkreslené obrázky od kamarádů, spolužáků, apod. Poučte své děti, ať se v budoucnosti vyhnou rizikům (pohlavní nemoci nebo nechtěné početí), promiskuitě i uspěchání své první sexuální zkušenosti.

Prvňáčci aneb zasvěcení do základních pojmů (6-8 let)

Děti opouštějí školky a nastupují do školy. Jejich věk se pohybuje v rozpětí šesti až osmi let. Prvňáčci se nově potkávají se staršími dětmi, které už mají nějaké ty vědomosti týkající se sexuální tématiky. Děti v tomto věku tráví více času u televize nebo u počítače a dostávají se jim do rukou různé časopisy. Narážejí tak více na otázky ohledně sexu. Buďte to vy, kteří svému dítěti dají na tyto otázky odpovědi.

Sexuální zneužívání: Podle statistik dochází k nejčastějšímu sexuálnímu zneužívání dětí právě v tomto věku. Poučte své děti o tom, že se jich nesmí nikdo sexuálně dotýkat, zneužívat je a že po nich nikdo nesmí chtít, aby se dotýkaly jiných. Pokud se tak stane, ať vám dají okamžitě vědět. Platí to i u sexuálního obtěžování po internetu (domluva schůzek, žádost o fotografie intimních míst, apod.)

Rovnost žen a mužů: Děti by měly vědět, že i přes častou fyzickou převahu mužů nejsou ženy jakkoliv méněcenné. Muži mohou vypomáhat v kuchyni s vařením a mytím nádobí stejně jako maminky. A na druhou stranu ženy mohou vykonávat práce, které jsou typičtější pro muže – jako řidička kamionu, automobilová závodnice, rozhodčí apod.

Homosexualita: Děti často používají jako nadávku méně slušné označení pro homosexuály (jako třeba teplouš, buzna, homouš, apod.). Je dost možné, že tyto nadávky zachytí i uši vaší ratolesti. Ta to buď začne používat také, nebo sama přijde s otázkou: „Co to vlastně je?“ Tak či onak byste jí měli vysvětlit, že homosexualita není žádná nemoc, že je to něco, s čím se člověk narodí, a že na tom není nic špatného.

Poznáváme své tělo (8-10 let)

Zvědavost dětí nezná mezí, pátrání informací o jejich těle nevyjímaje, ať už se jedná o své vlastní tělo, nebo o tělo opačného pohlaví, kde hra na doktory bývá zvědavým, ale zaručeným pomocníkem. Připravte své děti na to, že se jim věkem tělo bude měnit (boubelatění, ochlupení, mutace, růst primárních pohlavních orgánů, apod.) Stačí to jen lehce rozebrat, nejsou zapotřebí žádné hodinové přednášky. Zkrátka aby vaše ratolest nebyla překvapená či vystrašená, až na změny dojde.

{loadposition bannerovy}

Masturbace: Ožehavé téma, kterému se vyhýbá mnoho rodičů. Někteří odborníci radí, že by se to probírat mělo. Poučit o tom, že není nic špatného na prozkoumávání svého vlastního těla, včetně masturbace. Jen je třeba se vyvarovat dělání takových věcí na veřejnosti a vůbec před lidmi. Mnoho rodičů nad tím mávne rukou a řekne si, že v mládí na to přišli také sami. Nikdo jim nic neříkal, a tak nemusí nic říkat své ratolesti. V tomto případě je třeba jen zasáhnout, pokud by dítě porušilo ono motto „Jen doma a nikde jinde“.

Jak jsem přišel/přišla na svět? V tomto věku by se už měly odbourat představy o tom, že miminka přináší čáp (zpravidla k tomu dochází už dříve). Na hodinách biologie/přírodovědy se děti dozvídají o koloběhu oplození. Ať už od rodičů nebo právě od školy by děti měly znát tyto základy: plod vzniká splynutím ženského vajíčka a mužské spermie během soulože, plod se vyvíjí devět měsíců, a pak se narodí miminko. Je zapotřebí zdůraznit, jaká zodpovědnost je mít dítě.

Menstruace: K první menstruaci může dojít u dívek už v tomto věku (v ČR se jako průměrný věk uvádí 12-13 let, ale rozpětí je všeobecně od 9 do 16 let). Dceru by měla poučovat maminka, která své ratolesti prozradí „Proč se to tak děje“ a zároveň jí poučí o hygieně.

Syna by měl poučovat tatínek a dceru maminka. Děti jsou citlivé a mluvit o takových věcech s opačným pohlavím, to by mohlo navodit nepříjemnou atmosféru. Pokud druhý rodič není k dispozici, tak by prarodiče, strejda nebo teta (podle potřeby pohlaví) mohli být vhodnými kandidáty na pomoc, popřípadě připadá v úvahu i blízký přítel.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient