Šachy – sport mysli, který rozvíjí dětský mozek

Perex: Šachy mohou být na první pohled somknutým světem, který je nesrozumitelný pro mnohé z nás. Přitom ale hra šachů nabízí nejen zábavu, ale i cenné dovednosti pro život našich dětí. Jak konkrétně mohou šachy prospět dětem a jak je do hry zavést, se dočtete v našem článku.

Je známým faktem, že šachy jsou často vnímány jako sport pro géniusy. To ale rozhodně neznamená, že by do této kategorie patřily jen děti s vysokým IQ. Právě naopak, šachy jsou důležitým prostředkem k rozvoji logického myšlení, které je významné pro všestranný intelektuální rozvoj každého dítěte. Nejenže hra pomáhá ve vývoji strategického a logického myšlení, ale také zlepšuje paměť a koncentraci.

Šachy a jejich přínosy pro dětský mozek

U dětí, které pravidelně hrají šachy, můžeme pozorovat rozvoj empatie a schopnosti vnímat druhé. Jak je to možné? Při hře je dítě nutné se vcítit do svého protivníka a předvídat jeho táhnutí. Tato schopnost je prospěšná nejen v šachách, ale i v běžném životě. Vůbec nejzajímavější pak je, že vědci z univerzity v Regensburgu v Německu přišli na to, že pravidelné hraní šachů může v mozku dítěte doslova vytvořit nové neuronové spoje.

Šachy tedy rozhodně nejsou zažitý fenomén pouze pro malou skupinu nadšenců. Jejich hraní má mnoho pozitivních vlivů na rozvoj dítěte, které mohou být užitečné v mnoha oblastech života – nejen při vzdelávání, ale i ve vztazích či řešení konfliktů. Děti, které jsou do hraní šachů zavedeny již od útlého věku, se stávají sebevědomějšími, trpělivějšími a učí se lépe reagovat na výzvy a stres.

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient