Nechcete se stát služebnou v mamahotelu? Zakročte včas!


Mamahotelem se zabývají i vědci

Pojem „mamahotel“ v České republice zdomácněl a zároveň získal negativní podtext. Není divu. Termínem mamahotel se označuje situace, kdy dospělé děti žijí s rodiči v jedné domácnosti, na provoz domácnosti nepřispívají a nechystají se osamostatnit. Zneužívají citů svých matek, které plní ledničku, perou jim prádlo a stydí se požadovat příspěvek na bydlení.

Fenomén mamahotelů je již delší dobu v hledáčku sociologů a statistiků. Díky nim víme, že problém se týká celé Evropy a četnost výskytu roste směrem od severu k jihu. V řeči čísel to znamená, že v severských státech žije ve svých třiceti letech se svými rodiči pouhých 6 % dospělých dětí, zatímco ve středomořských státech je to téměř desetkrát víc. To je hodně, že? I v České republice toto číslo roste. Zatímco v roce 2005 se termín mamahotel týkal 37 % dospělých dětí, v roce 2012 už to bylo více než 48 %.

Jaké příčiny uvádí obyvatelé mamahotelů?

Jako příčina společného soužití jsou nejčastěji zmiňovány ekonomické důvody. Vysoké ceny bytů, nezaměstnanost v regionu, studium školy – to jsou všechno faktory, které nutí potomky zůstat doma. Tyto příčiny ale ještě automaticky neznamenají, že takové soužití musí být vždy nesnesitelné. Negativní emoce vznikají až ve chvíli, kdy dojde k nerovnováze v dělbě domácích prací, ve finančním přispívání na domácnost a k poruchám ve vzájemné komunikaci.

Máte ještě šanci?

Jsou-li vaše děti ještě malé, máte šanci usměrnit chod vašich domácích dějin tak, aby jste později nezjistili, že bydlíte v mamahotelu, a přitom ta strhaná máma jste vy. První zádrhel už obvykle spočívá v odlišné výchově dcer a synů. Dcery jsou často vedeny k tomu, aby se samostatně dokázaly postarat o svoje potřeby, obstaraly domácnost, vaření a praní a aby se staraly i ostatní. Není důvod to stejné nepožadovat od synů, i když vás to bude stát asi víc práce a nervů.

V každém případě je třeba s dětmi již odmalička komunikovat a přiměřeně jejich věku jim vysvětlovat, kdy nastane den, kdy budou považovány za dospělé, jaké povinnosti dospělost s sebou přináší, jakou podporu od vás mohou v dospělosti očekávat (např. finanční podpora při studiu, pomoc s hlídáním dětí) a co od nich na oplátku očekáváte vy (např. pomoc s údržbou domu a zahrady ve stáří či finanční příspěvek k důchodu).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient