V dnešní digitální éře, kdy se především mladší generace hroutí pod náporem technologií, se stává fenoménem návrat k tradičním zábavám. Jednou z nich jsou deskové hry, které zažívají svůj velký comeback jak mezi dětmi, tak dospělými. Proč se stále více rodičů uchyluje k těmto hram z dob svého dětství a jaký vliv to má na vývoj dětí?
Deskové hry versus technologie
Navzdory nástupu technologií a smart zařízení, které nabízí nepřeberné množství virtuálních her, se deskové hry znovu těší velké oblibě. Nejnovější průzkumy ukazují, že až 65% rodičů preferuje hraní deskových her s dětmi oproti hraní her na tabletu či mobilu. Je to způsob, jak strávit kvalitní čas se svou rodinou, posílit vazby a také rozvíjet kognitivní schopnosti dětí mimo digitální obrazovku. Deskové hry, ať už se jedná o klasické Člověče, nezlob se, nebo modernější hry, jako je Dixit nebo Carcassonne, trénují strategické myšlení, rozvíjejí fantazii a zlepšují sociální dovednosti.
Během hraní deskových her se děti učí také správnému jednání vítězství i prohře. Zejména v dnešní době, kdy se mnoho dětí potýká s problémy se sebeúctou a odolností vůči stresu, jsou tato dovednosti nesmírně důležité. Radost z vítězství, zároveň skromnost a umění prohrát jsou životní lekce, které se obtížně učí jinou cestou.
V posledních letech roste také počet odborníků na výuku a terapii pomocí deskových her. Jedná se o tzv. hraní s pravidly, které pomáhá rozvíjet emocionální inteligenci, dětské sebevědomí a zvyšuje imunitu vůči stresu. Nejsou to jen rodiče, kdo ocení přínos deskových her pro rozvoj dětí, ale také odborníci na dětský vývoj.
‚