Hračky mohou i něco naučit

Odborníci se shodnou, že dítě nepotřebuje hromady hraček. A už vůbec není potřeba, když všechny blikají a vydávají různé cizojazyčné zvuky. Stačí méně, ale o to různorodější. Dokonce je známo, že děti si velmi dobře vyhrají i s různými předměty vybavení domácnosti. Zapojí přitom fantazii na plné obrátky a přitom dochází k rozvoji kreativity a myšlení dítěte. Nakonec jako rodič mohu z vlastní zkušenosti říct, že pokaždé když navštívím hračkářství, těžko z té záplavy hraček vybírám…

Didaktické hračky jsou jiné

Jedno oddělení v hračkářství je ale moje oblíbené – didaktické hračky. Slovo didaktické znamená poučné, vyučující a takové jsou i didaktické hračky. Jde o hračky umožňující komplexní rozvoj dítěte. Didaktické hračky jsou navrženy tak, aby podporovaly motorické schopnosti dítěte, jeho kreativitu i logické myšlení.

Pomocí didaktických hraček se lze učit také mateřskému jazyku nebo zvládat základní matematické operace, jako je sčítání a odčítání, poznávat zvířátka nebo dopravní značky. Vzdělávací hračky jsou různého druhu – podle toho, jaké smysly u dětí rozvíjejí.

Zlepšete přípravu do školy

Mezi základní didaktické hračky patří ty podporující nácvik čtení a psaní. Pro předškolní výuku jsou využívány edukativní hračky, které umožňují jednak přípravu na nástup do první třídy a mimo to mohou být určeny jako podpora při výuce cizích jazyků.

Jiné typy hraček podporují rozvoj logického myšlení či zábavnou formou umožňují trénovat počty. Pro nejmenší děti jsou vhodné didaktické hračky pro poznávání barev a tvarů. Kromě toho lze koupit hračky pro nácvik jemné motoriky, manuální zručnosti nebo zlepšení smyslového vnímání (sluch, zrak a hmat), ale i spoustu dalších dovedností a znalostí.

Například pomocí dopravního puzzle se dá dětem hravě vysvětlit, co se děje na silnicích a jaké dopravní předpisy je potřeba dodržovat.

Výuka při hraní

Nenechte dítě jen pasivně hrát. Můžete jim i nenásilnou a hravou formou zajistit rozvoj a učení při současném hraní. Nahlédněte do mého oblíbeného oddělení didaktických hraček.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient