Bezpečnostní rizika moderních hraček: Internet není hřiště

O nebezpečích, které mohou děti potkat na internetu, se mluví často a s patřičnou vážností. Na to, že moderní technologie se však dostávají i do dětských hraček, se často zapomíná. Chytré hračky, které se připojují k internetu, mohou představovat překvapivé bezpečnostní riziko. Jejich zabezpečení často není na dostatečné úrovni, a tak mohou být snadným cílem pro hackery.

Důvěřuj, ale prověřuj

Pokud se rozhodnete pro nákup chytré hračky, je důležité neopomenout prověření jejího zabezpečení. Na trhu najdeme hračky, které umí záznam a přenos zvuku, videa, či dokonce vlastní lokalizaci. To vše může být využito k nepovolenému sledování. Zdá se to jako scénář z bondovky, ale pravda může být opravdu zarážející. V roce 2017 například německá spolková síťová agentura zakázala prodej panenky s názvem „My friend Cayla“. Důvodem bylo právě nedostatečné zabezpečení, které umožňovalo přenášet záznamy rozhovorů mezi dítětem a hračkou.

Právě takové případy by nás měly motivovat k pečlivé kontrole. Nejprve se ujistěte, zda je vůbec nutné, aby byla hračka připojena k internetu. Pokud ano, zajímejte se o zabezpečení – zda má hračka šifrování dat, jakým způsobem se s ní komunikuje a jak je chráněno její připojení. Neváhejte se obrátit na výrobce a prodejce s těmito otázkami. A konečně, informujte své dítě o tom, co a proč děláte. Vaše opatření budou mnohem účinnější, pokud budou doprovázena osvětou o bezpečnosti na internetu.

Dětské hračky nemusejí být dalším zdrojem starostí v digitálním světě. Při nákupu dejme přednost těm, které neobsahují zbytečnou „inteligenci“. Pokud si tuto možnost nechcete odpustit, investujte čas do prověření jejich bezpečnosti. Internet je úžasný nástroj, ale není to hřiště. Ať už je to v hračkách nebo na sociálních sítích, jeho bezpečnost by měla být vždy na prvním místě.

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient