Změny pro rodiny 2011 – sousedská výpomoc, rodičovská a porodné

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje předložit novelu zákonů týkajících se rodiny a péče o dítě. Mělo by být zavedeno sousedské hlídání – a to dokonce bez omezení ceny. Rodiče na mateřské dovolené budou moci současně se svou ratolestí hlídat dítě např. i sousedům.

Rodičovská výpomoc

Záměr upravuje institut poskytování rodičovské výpomoci, tedy pečování o dítě souběžně s péčí o vlastní předškolní dítě mimo režim živnostenského zákona na základě smlouvy. Zákon klade velmi minimální požadavky s tím, že rodič nejlépe posoudí, za jakých podmínek a které cizí osobě může své dítě svěřit.

Při této “sousedské výpomoci” by mohla maminka, která celodenně pečuje o své dítě současně u sebe doma hlídat až tři další děti. Původně se počítalo s tím, že za tuto službu bude možné inkasovat maximálně 5000 Kč za jedno dítě měsíčně. V posledním návrhu není částka nijak omezena, čímž se tato výpomoct určitě stává atraktivnější možností výdělku pro spoustu rodičů, kteří by stáli o hlídání dalších dětí.

Zákon rozdělí poskytování těchto služeb na péči o velkou, střední a malou dětskou skupinu. Požadavky na kvalitu zajištěné péče se budou lišit podle velikosti skupiny. Pro malé a střední skupiny nebude platit hygienická vyhláška a požadavky na prostory pro pobyt dětí budou dostupnější.

V návrhu zákona se také hovoří o nových podmínkách odborné způsobilosti pro provozování živnosti. Hlídání dětí by mělo být takto umožněno širšímu okruhu osob – i osobám, které buď nemají vlastní děti či mají děti již odrostlejší. Podmínkou bude ale absolvování speciálního kurzu, jehož náplň připraví ministerstvo.

U dětí starších dvou let bude rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě. U mladších dětí bude limit délky pobytu v zařízení péče o dítě zmírněn.

Změny týkající se rodičovského příspěvku

Od prvního ledna 2011 dochází ke změnám týkajících se tzv. rodičovské. Pokud se rodiče rozhodnou pro čtyřletou variantu rodičovské dovolené, pak mohou počítat s celkovou částkou 178 tisíc korun. To znamená, že dochází k výraznému snížení tohoto příspěvku – a to o celých 46 tisíc Kč. Navíc se zkrátí doba, do kdy se musejí rodiče rozhodnout, zda využijí tříletou či čtyřletou variantu. Nově je potřeba své rozhodnutí v této věci oznámit nejpozději do konce kalendářního měsíce, v němž bude dítěti 9 měsíců. Změna se netýká jen nastávajících rodičů, ale i těch, kteří již dítě mají a nyní pobírají rodičovskou dovolenou.

{loadposition reklamni3}

Tato rodiči nevítaná změna se může dotknout rodičů dětí narozených mezi 2. únorem 2009 a 1. březnem 2010. Pro ně nyní platí dvouměsíční přechodné období a do února 2011 se musejí rozhodnout, jestli nastoupí na tříletou rodičovskou dovolenou. Rodiče dětí, kteří oslaví svůj devátý měsíc v průběhu ledna, mají na své rozhodnutí čas právě do konce ledna. Pokud by takové rozhodnutí nebylo úřadu nahlášeno, automaticky bude rodičům nastavena čtyřletá varianta rodičovského příspěvku, což bude rozhodně znamenat mnohem menší příjem, než tomu bylo do letošního roku. S nepříjemnou skutečností musejí také počítat maminky, které před narozením dítěte studovaly či neměly práci. Ty volbu v délce rodičovské nemají, automaticky jim bude vyplácen rodičovský příspěvek čtyřletý.

Při čtyřleté variantě rodičovské je do deseti měsíců věku dítěte vyplácena částka 7600 Kč, dále pak jen polovina, tj. 3800 Kč. Dvou a tříletá varianta rodičovského příspěvku se nijak nemění. Na dvouletou má přitom nárok jenom matka, která si o ni zažádala a před mateřskou brala aspoň 16 400 korun měsíčně.

Porodné

Novinka je zavedena i v případě porodného. Jednak je tato dávka vyplácena od ledna 2011 Pouze rodinám, kterým se narodí první dítě a navíc pokud čistý měsíční příjem rodiny nepřesáhl 2,4násobek životního minima. Pokud jsou splněny tyto dvě podmínky, pak je vyplaceno porodné ve výši 13 tisíc korun. Pokud se narodí dvojčata, maminka dostane porodné 19 500 korun.

O porodné se žádá na úřadech práce, popř. na jejich kontaktních místech. K žádosti je potřeba doložit s ohledem na výše uvedenou podmínku čistý příjem rodiny, do kterého se počítá i výživné, další sociální dávky a podpora v nezaměstnanosti.

Zdroj: Tisková zpráva MPSV

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient