Vyzrajte nad mýty o dětské výživě

Mateřské mléko je pro kojence a novorozence nejlepší výživou. Je totiž zdrojem veškerých nutričních a biologických hodnot. Bohužel ne vždycky může nebo chce čerstvá maminka kojit, proto svému potomkovi podává po dohodě s dětským lékařem náhradní mléčnou kojeneckou výživu. Pro zdraví kojenců je důležité pečlivě dodržovat návod k přípravě uvedený na obalu produktů a uvedených doporučení.

Ohledně náhradní mléčné kojenecké výživy a dětské stravy koluje několik mýtů a předsudků, které si rozebereme v následujících řádcích.

Jsou výrobky bez konzervačních látek trvanlivé?

Často nás může napadnout, jak je možné, že výrobek neobsahující konzervační látky (kojenecká mléka, dětské příkrmy a kaše) tak dlouho vydrží? „Zajištění trvanlivosti i bez konzervačních látek je zabezpečeno díky šetrnému, ale současně účinnému tepelnému ošetření při zpracování vysoce kvalitních surovin,“ vysvětluje Doc. Ing. Miroslav Dědek, DrSc., odborník v oblasti kojenecké a dětské výživy. „Při šetrném tepelném zásahu během průmyslového zpracování dochází k odumření všech mikroorganismů, ale současně se zachovají veškeré minerální látky, vitaminy, stopové prvky a vláknina obsažené v surovinách. Dlouhodobá trvanlivost je zabezpečována zahubením veškerých mikroorganismů, nikoli přidáváním konzervačních prostředků,“ doplňuje specialista na kojeneckou a dětskou výživu.

Kojenecká mléka jsou navíc uchována v atmosféře dusíku, která znemožňuje přežití jakýchkoliv mikroorganismů. Ovocné a maso-zeleninové příkrmy jsou zpracovány procesem pasterace nebo sterilace – tj. při vysoké teplotě za sníženého tlaku, což umožňuje zachování chuti a vůně použitých surovin v hotovém příkrmu jakožto i přírodních vitaminů a minerálních látek.

Mýtus o cukrech obsažených ve všech ovocných šťávách a příkrmech

Značný prostor vyplňují mylné představy, že každý výrobce přidává do ovocných příkrmů a šťáv řepný cukr – sacharózu. Jako důkaz tohoto tvrzení se uvádí, že šťávy a příkrmy mají výrazně sladkou chuť. Sladkou chuť však způsobuje fruktóza (ovocný cukr), která je přirozeně přítomná v ovoci po odpaření vody a zahuštění,“ Například všechny ovocné a maso-zeleninové příkrmy Sunárek jsou bez přidaného cukru. Cukry uvedené v tabulce výživových hodnot jsou tedy pouze ty, které jsou obsaženy v ovoci. Pokud je cukr do ovocného příkrmu přidáván, musí být informace obsažena ve složení.

{loadposition bannerovy}

Mýtus o možnosti přípravy dokonalé a zdravé stravy výhradně v domácnostech

Příkrmy špičkové kvality, odpovídající požadovaným parametrům a výživovým doporučením EU, nelze připravit v domácnosti. Moderní průmysl totiž používá takové postupy výroby, které nelze v kuchyňské přípravě napodobit, např. výběr nejkvalitnějších surovin, zajištění sterilních podmínek prostředí, bakteriální nezávadnosti vody, mikrobiální filtraci šťáv. „Veškeré přípravky pro kojeneckou a batolecí výživu uváděné na trh jsou dle zákona podrobeny testovacím hygienických orgánů a klinickým zkouškám,“ upozorňuje na důkladnou kontrolu specialista na oblast kojenecké a dětské výživy.

Je dětská výživa výživou umělou?

Není. Jedná se o mýtus, kdy je dětská výživa považována za umělou, nevhodnou pro výživu dětí a jako taková je nahrazována neupraveným kravským mlékem. Podávání neupraveného kravského mléka, které je dostupné v běžné obchodní síti – tzv. krabicové mléko, však může mít negativní vliv na zdravý vývoj dítěte vzhledem k omezenému a zejména nevyváženému zastoupení nutričních hodnot. V krajním případě může dojít až k narušení zdravého vývoje. Neupravené kravské mléko je nevhodné kvůli nadměrně vysokému obsahu bílkovin a některých minerálních látek. Naopak obsahuje nedostatečné množství železa a většiny vitamínů.

Mýtus o škodlivosti mléka obecně

V poslední době se objevují negativní informace o účincích mléka. Tento předsudek vede matky k podávání náhradní nemléčné výživy, kdy např. preferují podávání ovocných šťáv nebo džusů s tím, že jsou nositeli vitaminů a tím pro děti prospěšnější. Vzniká tak nebezpečí nedostatečného příjmu některých nutrietů, zejména vápníku v kojeneckém a batolecím věku, který může vyústit až v dětskou osteoporózu. Dítě ve věku do tří let má mít zajištěn přísun kojeneckého mléka (nikoliv neupraveného kravského mléka) v množství minimálně 500 ml denně. Pro děti od ukončených 24 měsíců doporučujeme mléko Sunar 24 – vhodný pro děti do 6 let. Jeho složení odpovídá výživovým potřebám dětí v tomto vývojovém období. Na rozdíl od kravského mléka obsahuje vhodnou skladbu bílkovin, vitamínů a minerálních látek a nezatěžuje tak organismus dítěte. Díky unikátnímu zastoupení mléčnému tuku lépe chutná a děti ho snadněji přijímají,“ dodává expert na dětskou výživu.

{loadposition reklamni3}

Podáváním nadměrného množství ovocných šťáv s vysokým obsahem sacharózy se u dětí zvyšuje riziko návyku na sladké. S tím jsou spojeny problémy počínaje poškozováním vývoje chrupu až po vznik obezity. Často také hrozí, že při nedostatečné konzumaci mléka se k dítě k mléku jako nápoji většinou nikdy nevrátí.

Mýtus o škodlivosti živočišné stravy

Existuje určitá představa o škodlivosti potravin živočišného původu. Vyloučení potravních složek živočišného původu přináší rizika následků nutriční nedostatečnosti. „Rostlinná strava je bohužel chudá na vitamin D, vitamin B12, vícenenasycené mastné kyseliny a obsahuje nižší hladiny esenciálních mastných kyselin, vápníku, železa a karnitinu. Je známo, že požadované hladiny vápníku lze zajistit pouze mlékem a mléčnými výrobky,“ uzavírá Doc. Ing. Miroslav Dědek, DrSc., odborník v oblasti kojenecké a dětské výživy.

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient