Vyrážíme na hory!


Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je zřejmé, že z těch českých turistů, kteří cestují za zimními radovánkami do zahraničí, využívá při dopravě na hory 85% vlastní automobil a pouze 15% se do cílové destinace přepravuje autobusem. Co se týče ubytování, pak přibližně 70% Čechů, kteří vyrazili na hory za hranice, stále preferuje ubytování v apartmánech bez stravy, zbývajících 30% českých turistů naopak volí hotel s polopenzí.

Při výběru zimní dovolené je dobré zohlednit několik kriterií, která jsou pro pobyt v horských střediscích zásadní. Pokud upřednostňujete lyžování na nekonečných sjezdovkách, pravděpodobně zamíříte na zahraniční kopce. Při výběru konkrétní oblasti si všímejte především celkové velikost areálu a celkové délky sjezdovek. Velká střediska s doslova nekonečně vzájemně propojenými jednotlivými sjezdovkami, ale i celými areály nabízejí především Alpy.

Dále je dobré si všímat, v jaké nadmořské výšce se vámi vybrané středisko nachází. Nejčastěji se doporučuje rozmezí od 1 000 do 2 300 metrů nad mořem. Vaše zimní dovolená na horách ale nemusí být jen o lyžování. Zjistěte si, jaké volnočasové aktivity se nalézají v dosahu vašeho areálu. Oblíbený „relax“ po lyžování poskytne wellness střediska, nejlépe s teplovou vodou, saunou či párou.

Při výběru ubytovacího zařízení je asi nejdůležitějším parametrem – pokud vyrážíte s dětmi – vzdálenost na sjezdovku. Dále si asi všímáme vybavení pokojů, dostupnosti autem, typu stravování. Pokud jsou k dispozici nadstandardní služby, které mají po celodenní dřině na svahu rozmazlovat vás či vaše děti, jenom dobře. Sauna, vířivka či dětský koutek určitě nebudou na škodu. Dejte si pozor, co vše je započítáno v ceně. Někdy, především v soukromých penzionech, nebývá v ceně započtena spotřeba vody a energie, nebo ložní prádlo. Některé hotely ale například nabízejí výhodné „paušály“, kdy navíc do ceny pobytu započítávají také skipas na místní sjezdovky, což by mohlo vašemu rozpočtu na dovolenou také citelně ulevit.

{loadposition bannerovy}

České hory

I když je zřejmé, že u nás nemáme tak příznivé podmínky pro lyžování jako v jiných evropských státech – např. v Rakousku, Francii, Itálii, počet lyžařských středisek je u nás více než dostatečný. Dokonce i na jižní Moravě je k dispozici více jak deset lyžařských areálů s poměrně dobrými podmínkami – a to především pokud se chystáte užít lyžařských radovánek s malými dětmi.

Jeseníky – Praděd, Červenohorské sedlo

Středisko se dvěma nej: nejvýše položené a nejznámější lyžařské středisko Figura v chráněné přírodní oblasti Jeseníky. Sportovní centrum Figura je situováno v nejatraktivnější oblasti Jeseníky – Praděd. Disponuje osmi sjezdovkami s jednotným odbavovacím systémem. Díky své poloze poskytuje návštěvníkům vynikající sněhové podmínky po cca 5 – 6 měsíců v roce. Návštěvníci mají v místě k dispozici ski servis a půjčovnu lyží.

Lyžařský areál Červenohorské sedlo je jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování na severní Moravě. Je známou křižovatkou zimních, ale i letních turistických cest. Nadmořská výška Červenohorského sedla je 1013 m. Lyžařské sjezdovky v SKI areálu mají výšku 862 až 1164 m. Zárukou dobrého lyžování od začátku prosince do konce března je dostatečná nadmořská výška sjezdovek v rozmezí od 862 do 1164 metrů. Přepravní kapacita vleků je 6000 osob za hodinu.

Beskydy – Razula

Ski areál Razula nabízí celkem čtyři sjezdové tratě různých náročností, nejdelší z nich je dlouhá jeden kilometr, dále snowpark a snowtubingovou dráhu. Sjezdovky Razula a Horal jsou po celou sezonu upravovány a kompletně osvětleny. U každé tratě je navíc vybudováno kvalitní zázemí s občerstvením.

Za hranicemi

{loadposition reklamni3}

Nejpopulárnějším zahraničním cílem českých lyžařů je jednoznačně Rakousko – sem míří polovina českých turistů, kteří se rozhodli strávit svou zimní dovolenou v zahraničí. Mezi další oblíbené lyžařské destinace patří také hory v Itálii a Francii. Co se týká rakouských Alp, mezi jednoznačně nejdostupnější střediska patří středisko Semmering. Z Brna jste tam za chviličku, neboť je vzdálen pouze 231 km. Středisko nabízí celkem 14 km sjezdovek pro rodiny i sportovce. Nechybí zde ani moderní vleky, nejmodernější dosněžovací systém a osvětlení na sedmi nočních sjezdovkách. Hirschenkogel nabízí také něco přitažlivého pro nelyžaře: 3,5 km dlouhá sáňkařská dráha s nočním osvětlením.

Z větších středisek lze uvést třeba středisko Schladming, které leží přímo v srdci lyžařských terénů na převážně severních svazích pohoří Schladminger Tauern, v nadmořských výškách od 1500 do 3 000 m. Zde můžete ocenit propojení čtyř hor do jednoho obřího areálu a užít si tak nekonečné lyžovačky.

Jak sehnat ubytování?

Při výpravách za zimní dovolenou platí, na rozdíl od letní varianty, že cestujeme spíše vlastním autem a od cestovní kanceláře poptáváme samotné ubytování, popř. si i ubytování hledáme samy. V případě dovolené v Česku, lze sehnat dobré ubytování s velmi přijatelnou cenou – a to už od 100 Kč na osobu a noc. Na internetu lze najít množství stránek nabízející vhodné ubytování. Pokud vyrážíme za hranice, může tu být jistá jazyková bariéra a tady může využít služeb některé z cestovních kanceláří či agentur, které zařídí rezervaci, poradí s výběrem či doporučí pojištění.

Související odkazy

  • Penziony a hotely celého Česka na jednom místě – www.Yonad.cz!
  • Lyžarské zájezdy
  • Sněhové zpravodajství

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient