Vyprat nebo vyhodit? Aneb život v plínkách

 

Jednorázové plenky

{loadposition reklamni3}

Pohodlí 21. století. Koupit, použít a vyhodit. Stále dokola s minimem námahy při přebalování, se stoprocentní dostupností, s maximálním využitím času. Ano, je to tak. Takhle to vypadá, že o jednorázových plenách se dá mluvit jen v samých superlativech. Ovšem jen do té doby, než se na ně podíváte z té horší stránky.

Průměrně spotřebuje miminko šest plínek denně (samozřejmě jen orientačně a s přibývajícím věkem počet plen klesá), to je fakt a s tím nic nenaděláte. Jedna plínka stojí v průměru čtyři koruny, samozřejmě záleží na značce a velikosti (menší plínky vyjdou laciněji než větší). Suma sumárům když se dopracujete k hrubému výsledku kolik za dobu používání plen vyhodíte peněz do popelnice, protočí se vám panenky a podlomí kolena. To je první velké mínus. Z ekologického hlediska jsou jednorázové pleny ničitelem životního prostředí. Na jejich výrobu padne spousta materiálu, které se záhy vyprodukuje ve spoustu pevného odpadu (podle vědců činí hrubý odhad až 1 tunu odpadu na jedno dítě). Jistou nevýhodou je i pocit sucha, které jednorázové pleny dítěti dodávají. Dítě si včas neřekne (tedy spíš nezabrečí), že chce přebalit a v pozdějším věku nemá potřebu zkoušet nočník (vždyť plena je stále suchá).

Látkové pleny

Trend našich maminek, které nic jiného neznaly se vrací jako bumerang. V dnešní době nadvlády všeho bio a eko patří látkové pleny mezi hit. A jsou rádi nejen ekologové, ale i pediatři.

Látkové pleny na rozdíl od těch jednorázových neprodukují žádný pevný komunální odpad, miminkům správně formují kyčle (díky širokému balení) a v neposlední řadě jsou pro rodiče značnou finanční úsporou.

{loadposition bannerovy}

Samozřejmě i u látkových plen najdete slovíčko ale… Musí se prát, žehlit (alespoň v době šestinedělí), pochodovat po městě s „voňavým“ pytlíčkem pod kočárkem není nic příjemného, přebalování není tak rychlé a investovat plnou sumu do nich musíte hned na začátku. Pořídit si výbavu látkových plen vyjde tak kolem sedmi tisíc. Pak už jen počítáte s vodou, práškem a energií. Samozřejmě u látkových plen je tato cena konečná a pokud plánujete další dítě, nákup se rozhodně vyplatí.

Sečteno a podtrženo oboje dvoje mají své pro a proti. Každopádně vám nic nebrání v kombinovaném používání. Přes den pleny látkové a na noc, na výlety nebo k lékaři používat díky pohodlnosti pleny jednorázové. Ani s jedněma z nich však nejste horší máma a to je to nejdůležitější.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient