Vybíráme autosedačku

Při výběru autosedačky je nutné zohlednit celou řadu kriterií. Cíl je však jediný, a to bezpečnost dětí při jejich přepravě autem. Co vše je potřeba zvážit při výběru autosedačky? Za prvé je potřeba vybrat správnou velikostní kategorii autosedačky odpovídající váze, věku a výšce dítěte. Následně se zajímejte o sedačky vyhovující po stránce bezpečnosti.

Velikostní kategorie autosedaček

Jen správná velikost autosedačky umožňuje držení těla přizpůsobené aktuálnímu věku dítěte. Autosedačky jsou vyráběny v několika velikostních kategoriích, které odpovídají různým váhovým a věkovým intervalům dětí:

Kategorie 0, váha 0-13 kg, věk do 1 roku

Autosedačky nejmenší velikostní kategorie používáme od narození miminka až nejméně do doby, kdy bude umět samo a dobře sedět. Tento typ autosedaček totiž poskytuje dítěti oporu, dokud ještě nemá dostatečně zpevněné krční, břišní a zádové svaly.

Nejmenší kategorie autosedaček se instaluje vždy proti směru jízdy na přední nebo zadní sedadlo. Většina autosedaček v této kategorii se připevňuje tříbodově pomocí bezpečnostních pásů automobilu nebo systémem Isofix.

Kategorie 0-1, váha 0-18 kg, věk do 3-4 let

Autosedačky v této kategorii se používají osazené buď proti směru jízdy pro děti do váhy 13 kg, pro větší děti – tj. s váhou nad 13 kg pak po směru jízdy.

Kategorie 1, váha 9-18 kg, věk 1 až 3-4 roky

Tato kategorie je určena pro děti, které už dokážou samy sedět. Autosedačky této kategorie mají navíc vlastní pětibodový pás pro bezpečné připoutání miminka.

Kategorie 2 a 3, váha 15-36 kg, věk 3-12 let, výška do 150 cm

U této kategorie je oproti předchozím nutné navíc zohledňovat výšku dítěte. Důležité je, aby pás dítěti vedl přes ramena, nikoliv přes krk – hrozí nebezpečí z nesprávného používání. Autosedačky této kategorie již obvykle nemají samostatné pásy, děti se poutají tříbodovým bezpečnostním pásem automobilu. Kromě toho mohou být tyto autosedačky také vybaveny systémem Isofix pro ukotvení ke konstrukci vozidla. Všechny autosedačky této kategorie mají polohovací výšku hlavové opěrky, kterou lze přizpůsobovat výšce dítěte. Některé mají i regulovatelnou šířku zádové opěrky.

Kategorie 1-3, váha 9-36 kg, věk 1-12 let, výška do 150 cm

U této velikostní kategorie platí údaje uvedené u předchozí kategorie. Většinou se ale nedoporučuje tuto kategorii používat pro děti mladší 2 let z důvodu, že by pásy mohly vést přes krk děťátka, což by mohlo při nehodě znamenat tragické následky.

{youtube}1yUl4dCK1GA{/youtube}
Nesprávně použitá autosedačka, zdroj: YouTube

 

Připevnění autosedačky

Vaši spokojenost s autosedačkou může poměrně značně ovlivnit i způsob připevnění ke konstrukci automobilu. Většinou přicházejí v úvahu dva systémy – pomocí bezpečnostních pásů v automobilu nebo systémem Isofix. V případě přichycení pomocí bezpečnostních pásů je potřeba u autosedaček pokaždé provádět nepohodlné provlékání pásů přes tři úchytné body. Naproti tomu systém Isofix poskytuje velmi pohodlné a rychlé uchycení pomocí klipsen. Autosedačky vybavené systémem Isofix mohou být ale výrazně dražší. Další možností uchycení, kterou poskytují některé typy autosedaček je systém TopTether.

Takové autosedačky mají v horní části navíc přídavný upínací pás, který se kotví přes sedadlo směrem do zavazadlového prostoru automobilu.

Pokud si hodláte pořídit autosedačku se systémem Isofix, popř. TopTether, pak se potřeba, aby i váš vůz byl vybaven potřebným příslušenstvím.

Pohodlí dětí

Pohodlí dítěte je rovněž jedno z poměrně důležitých kriterií, které je potřeba při výběru autosedačky zvážit. Zejména u větších dětí a v případě, že budete s dětmi cestovat na delší vzdálenosti je potřeba vzít v úvahu jejich dobrý pocit a komfort. Všímejte si kvality materiálu, který přichází do styku s dítětem, výhodné je, pokud autosedačka umožňuje polohování, nastavení výšky či šířky opěrek – sedačka roste s dítětem. Pak můžete zohlednit aktuální velikost dítěte, které se stále cítí pohodlně.

Obecné zásady používání

Sedadlo musí být vždy s vypnutým nebo žádným čelním Airbagem. Obecně platí, že bezpečnější je umístit miminko v autosedačce na zadní sedadla, proto se snažte upřednostňovat zadní sedadla, pokud je to možné.

Co se týká velikosti sedačky, kromě velikostních limitů platí, že sedačku je možné používat do okamžiku, kdy dítěti začne přesahovat hlavička nebo nožičky přes vnější okraj autosedačky. Poté je nutné přesedlat na větší velikost.

Správné upoutání autosedačky a dítěte je klíčové, abychom zajistili jeho maximální bezpečnost při přepravě. Vždy se řiďte pokyny výrobce, které jsou uvedeny v návodu. Chybně použitá autosedačka může způsobit při nehodě stejně tragické následky, jako by nebyla použita žádná sedačka. Autosedačku používejte vždy, tzn. při sebekratší každé jízdě. I kdyby to měla být cesta jen pár set metrů do školy. Ze statistik vyplývá, že k významnému počtu vážných nehod dochází právě při kratších vyjížďkách.

Proč je nutné používat dětské autosedačky

Od května 2006 platí v celé Evropské unii povinnost používat bezpečnostní pásy a dětské zádržné systémy u všech druhů vozidel (na základě směrnice 2003/20/ES). Povinnost používání dětských autosedaček pro děti platí ve většině států až do velikosti 1,50m nebo 1,35m. Věkové hranice se v jednotlivých státech Evropské unie liší.

Automobily včetně všech bezpečnostních systémů (např. pásů, airbagů, …) jsou konstruovány tak, aby chránili dospělého cestujícího. Děti, protože mají zcela jinou tvar těla, musí cestovat ve speciálně upravených zádržných systémech – autosedačkách, které jsou zkonstruovány a přizpůsobeny právě tak, aby chránily tělíčka malých pasažérů. Aby bylo zaručeno, že autosedačka je vyhovující po stránce konstrukce a bezpečnosti, musí projít poměrně složitým procesem homologace.

Homologace

Technická způsobilost autosedaček, jakožto zádržných systémů tvořících příslušenství vozidla, je ze zákona povinně schvalována Ministerstvem dopravy. Schválení technické způsobilosti probíhá na základě osvědčení o homologaci podle mezinárodní normy ECE R 44. Veškeré dětské autosedačky by měly být testovány a schváleny dle aktuální zkušební normy ECE R 44/04. Doporučuje se nákup už pouze výrobků označených ECE R 44/03, nebo lépe právě podle nejnovější aktualizace ECE R 44/04.

Homologovaná autosedačka je označena oranžovým štítkem, který vždy obsahuje informace o verzi předpisu podle, kterého byla autosedačka schválena (např. 44/04), dále je uvedena kategorie autosedačky a typ upínacího pásu.

Osvědčení o homologaci je vydáváno na základě zkušebního protokolu pověřené zkušebny. Při zkouškách jsou porovnávány požadované technické požadavky podle zmíněného předpisu. Testy při homologaci se týkají všech důležitých vlastností autosedaček, především materiálu a bezpečnosti. Materiál nesmí být hořlavý, toxický, musí mít určité mechanické rozměry, nesmí mít ostré výčnělky, kovové části musí odolávat korozi, popruhy musí mít určitou pevnost a rozměry, přezky musí mít dostatečnou životnost, …

Kromě toho musí materiál prokázat schopnost tlumit náraz. Při dynamických zkouškách se používají figuríny dětí, různých velikostí a hmotností v závislosti na velikostní kategorii testované autosedačky. Všechny naměřené hodnoty musí být v povolených tolerancích, v opačném případě je autosedačka hodnocena při zkouškách jako nevyhovující – tj. nezíská homologaci.

Na základě zmíněné normy existují tři druhy schválení dětských autosedaček: univerzální, semi-univerzální a pro konkrétní vozidlo. Díky tomu víte, zda se dětská autosedačka hodí pro váš vůz a je pro něj schválena. Univerzální schválení znamená, že autosedačku je možné osadit do všech vozů. Při nákupu dbejte, aby se daná dětská autosedačka skutečně hodila do vašeho vozu.

Nákup homologované autosedačky je samozřejmostí. Rozhodně se nedoporučuje nakupovat autosedačky, které nejsou homologovány pro Evropskou unii (např. nákup po internetu z USA). Homologované autosedačky sice splňují základní bezpečnostní kriteria, avšak mnohem více o bezpečnostní hodnotě autosedačky napoví nezávislé testy (např. dTest, Adac.de, Černé ovce, …).

Autosedačka z druhé ruky

Při koupi již použité autosedačky se mějte na pozoru. Pokud se rozhodnete koupit autosedačku z druhé ruky, je lépe ji koupit např. od známých či příbuzných, abyste měli jistotu, že autosedačka neprodělala havárii nebo fyzické poškození. V žádném případě se totiž nedoporučuje používat autosedačky bez známé historie a už vůbec po dopravní nehodě. Je totiž docela možné, že autosedačka může být různě poškozena (např. praskliny konstrukce, natržený pás), což nemusí být na první pohled znatelné. I menší nenápadné prasklinka může zapříčit špatnou funkci sedačky a to při nehodě může znamenat tragické následky.

 

Upozornění: zde uvedené informace jsou obecné, vždy se řiďte pokyny výrobce uvedenými v návodu k používání autosedačky!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient