Vlašské ořechy: zapomenutá superpotravina je dopingem pro mozek, pomůže s usínáním i rozjasnit pleť

Foto: Envato - emartsstudio

Síto na sušení plné vlašských ořechů patřilo ke každoročnímu rituálu každé venkovské kuchyně, aby se pak suché ořechy vylouskaly a uskladnily do zavařovacích sklenic. Byly určené především na pečení vánočního cukroví, každonedělní bábovky, ale babičky je přidávaly i do závinu z hrušek nebo do tradičního jablečného štrúdlu. Měly velkou roli v lidovém léčitelství.

V dnešní době jsou vlašské ořechy spíše Popelkami, které se ztratily v široké nabídce ořechů a semínek z celého světa. Tuzemské plody jsou přitom plné zdraví, ještě dnes je možné je nasbírat na venkově nebo v alejích zcela zadarmo. Proč jich mít doma zásobu?

Doping pro mozek i „éčko“ pro krásu

Vlašské ořechy neboli vlašáky jsou lokální superpotravinou, která oplývá řadou cenných látek. Především obsahují energii v podobě nenasycených omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou blahodárné pro mozek obdobně jako vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B8) a dopují celou nervovou soustavu.

Spolu s fosforem a hořčíkem, které se v těchto ořeších nacházejí, podporují kognitivní funkce, paměť i koncentraci, ale doporučují se také pro zvýšení kreativity nebo zlepšení kvality spánku a pro rychlejší usínání. Kromě toho jsou vlašáky plné céčka i vitamínu E neboli tokoferolu, který jako antioxidant podporuje regeneraci suché a popraskané pokožky, vitalitu organismu, plodnost a říká se, že dokonce navrací pleti mládí. V únoru 2020 publikovali odborníci z Newyorského státního institutu pro základní výzkum vývojových poruch studii, v níž poukázali na jasné benefity konzumace vlašských ořechů na mozkové funkce a přímou úměru při prevenci kognitivních poruch a Alzheimerovy choroby.

Minerály pro zlepšení imunity

Vlašáky nejsou pozadu ani s obsahem minerálů, jsou totiž bohaté na hořčík, zinek, fosfor, vápník, draslík a měď, které zvyšují obranyschopnost organismu, posilují psychickou odolnost, a dokonce uleví spolu s vitamínem B od stresu.

Díky vysokému množství obsažených stopových prvků, jako je jod, jsou vlašáky vhodné pro pacienty trpící nemocí štítné žlázy. V tomto druhu ořechů se nadto nacházejí i flavonoidy, polyfenoly, třísloviny nebo kyselina listová, která je důležitá v době těhotenství pro vývoj plodu, ale také při tvorbě červených krvinek nebo podpoře nervové soustavy.

Na lepší trávení i pro doplnění energie

Tím ale výčet zdravotních výhod pojídání těchto plodů ořešáku velkého rozhodně nekončí. Vlašáky mají protizánětlivé, fungicidní a protibakteriální účinky. K tomu tyto ořechy obsahují 10 gramů vlákniny a 15-20 gramů bílkovin na 100 gramů plodů. Jsou tak lékem při zácpě, ale i při otravách nebo bakteriálních průjmech, pomáhají regulovat trávení. Jsou kalorické, ale mají nízký glykemický index, proto nezpůsobují nadměrné zvýšení hladiny cukru v krvi. Pro doplnění energie i všech potřebných látek však stačí pouze jedna hrst vlašáků denně.

Zdroje

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient