Obsah článku
Důsledně zapisujte výdaje
Je to ohrané, zřejmé a skoro trapné znovu to opakovat – ale spousta rodin to stále nedělá. Kupte si v papírnictví sešit A4 s pevnými deskami a každý měsíc si pečlivě zapisujte příjmy a výdaje. Příjmy mohou rodiny ovlivnit jen okrajově a chleba se proto láme u výdajů.
Zapisujte i takové drobnosti jako dvacet korun za žvýkačky pro syna. Samozřejmostí je požadavek na jisté soukromí (manželka třeba nechce přiznávat, že chodí na manikúru dvakrát týdně) a pro takové lze vymyslet nějakou obecnější kategorii, např. „výdaje na krásu”.
Rozdělte výdaje podle důležitosti
Když dlužíte dopravnímu podniku, můžete skončit v exekuci.
Když koupíte málo jídla, nebude z čeho vařit.
Když si dáte dvě piva místo tří, zase tak moc se toho nestane.
Rozpoznat důležitost výdajů je extrémně důležitá schopnost. Můžete k tomu využít ten samý sešit, kde už rodinné finance sledujete – na další stránku si výdaje rozeberte podrobněji a rozdělte do kategorií podle důležitosti (např. seznam v úvodu odstavce by šel očíslovat 1 až 3, kde jednička představuje nejvyšší prioritu zaplacení).
NE spotřebním úvěrům
Stručně řečeno: pokud nějaké máte, co nejdříve se jich zbavte a spotřební úvěry zkrátka nepoužívejte. Zboží se vám vždycky prodraží a pomineme–li extrémní případy, kdy se vám rozbije lednička, jinou nemáte a ani nemáte hotově na jinou, vyhnutí se spotřebním úvěrům vám ušetří spoustu peněz (brát si je na věci typu dovolená se už vyloženě nevyplatí).
Diskuze v rodinném kruhu
Děti je sice lepší vynechat, ale diskuse obou partnerů je nezbytná. Nejde o zásluhy ani o to, kdo víc vydělává – řízení rodinného rozpočtu má smysl, když se na směru a cílech dohodnete oba. I kdyby to mělo probíhat jenom návrhem zkušenějšího (např. ženy bankéřky) a odsouhlasením druhého (např. muže astronoma), stále je to lepší než „direktivní” řízení bez sebemenší konzultace.
Myslete na stáří
Strohá čísla hovoří jasně – pokud se spolehnete pouze na státní důchod, budete třít bídu s nouzí. Jednoduché řešení (byť velmi složité na provedení) je maximálně využít svého produktivního věku a na důchod se jednoduše naspořit vlastními silami.
Na to existuje celá řada specializovaných firem a investičních plánu, ale v prvé řadě musíte začít sami u sebe a přijít na to, jak může vaše rodina žít levněji. Jedině tak vůbec vytvoříte nějaký finanční přebytek, který můžete investovat do vzdálené budoucnosti (jakkoli je to dnes nepopulární).
Závěrem
Rodinné finance jsou o:
- kategorizaci a rozpoznání důležitosti jednotlivých výdajů,
- komunikaci partnerů,
- kompromisech.
Peníze vám nezaručí štěstí, jenom vám mohou usnadnit ho nalézt. Kvůli finančním potížím údajně krachuje až 60 % manželství – a přitom si stačí patnáct minut denně sednout a plánovat.