Ve školce zase řádí vši? Co na ně platí – přírodní prostředky, chemické či elektronický hřeben?

Mnoho lidí má vši asociačně spojené se špatnou hygienou. Ale takto bychom mohli mluvit o vši šatní. Navzdory svému sympatickému přídomku neznamená, že se jí líbí šaty, ale přebývá v oblečení a botách a číhá tam na člověka, aby nasála krev. Dokáže takhle přeživší číhat i týden a je přenašečkou skvrnitého tyfu, zákopové a návratné horečky. U nás se s ní nesetkáme.

Nás – a zejména rodiče předškolních a školních dětí – trápí ustavičně veš dětská. Je to mrška podšitá, která se rychle rozmnožuje a velebí si v lidských kadeřích. Sem tam zcela bez ostychu navštíví také vlasy rodičů navzdory svému sympatickému přídomku „dětská“.

A navíc poslední dobou začíná být značně odolná vůči různým přípravkům.

Někteří lidé se mylně domnívají, že jako prevence postačí obarvit si vlasy prostředkem s obsahem peroxidu. Omyl, vůbec ji to nevadí. A bohužel, je to pouze pověra.

Řada lékárnic a homeopatů, kteří to budou myslet s vámi dobře, vám doporučí proti tomuto škůdci různé přírodní přípravky. Často však rodiče postupně jen nakupují a platí a veš stále přebývá v jejich domácnosti.

Přírodní přípravky bývají často šetrné k pokožce hlavy, ne vždy jsou však schopny zahubit všechny škůdce. Sáhnete-li po nějakém chemickém přípravku, například Diffusil, pak jistojistě zabijete všechny lezoucí vši a zpočátku budete mít na hlavě příjemný téměř analgetický pocit, jenž se však v následující dny změní v palčivou svědivost, jež se utlumí vždy jen umytím vlasů šetrným šamponem nebo louhováním v odvaru z řepíku.

V současné době je na trhu vstřícnější verze Diffusilu, nicméně na rozdíl od staršího výrobku značně nepříjemně zmastí vlasy. Zabije vši, ale člověk vypadá děsně.

Naše babičky používaly ortosan, šampon na psy. Dnešní vešky jsou často proti němu “drze” imunní.

Ať tak či onak, když se vám podaří zbavit se dotěrného chodícího hmyzu, ať už ostříháte vlasy na krátko (což mimochodem je skutečně ten nejefektivnější způsob), musíte myslet ještě na to, že veš může být ve vašich peřinách, v čepici, na límci u bundy, na potahu v obýváku na sedačce… Prostě kdekoliv. Pokud se nevrhnete do maximálního úklidu, nemáte téměř vůbec vyhráno.

A nesmíme zapomenout, že dalším nepříjemným faktem je, že veš po sobě zanechává ve vlasech vajíčka, které se musí ručně vybrat. Pokud se vám to nedaří nebo nechcete tento nimrodský boj podstupovat, počítejte s tím, že taková vajíčka nezahubí ani Diffusil a že se prostě jednou dost možná vylíhnou.

Je dobré si hlavu následující dny mýt pouze a jen v přípravcích proti vším. Cokoliv se vylíhne, musí být hned usmrceno.

Často se stane, že i po vítězných bojích se mnohá vajíčka vůbec nevylíhnou, drží na vlasech a setrvávají tam tak dlouho, dokud je nevyčešete nebo vlasy prostě neodrostou.

Jenže pokud máte dítka školou povinná, ataky bývají velmi časté. Je to zoufalství. Pořád prát povlaky, drhnout sedačku, prolézat oblečení? Kamarádka před nedávnem rezignovala a koupila si elektronický hřeben proti vším. Je na baterky, nepoužíváte žádné chemické prostředky a mezi zuby hřebenu koluje napětí, které hmyz k naší spokojenosti zabije.

Dokonce ničí při kontaktu i vajíčka. Člověku tak nízké napětí vůbec neublíží. Hřeben je oproti šamponu docela drahý. Jeho cena se pohybuje kolem 700 Kč. Avšak sic dáte za šampon či sprej kolem 200 korun, musíte jej pravidelně kupovat a za krátkou dobu mnohonásobně převýší cenu elektronického hřebenu.

Kamarádka mi řekla, v zoufalých situacích se dělají zoufalé činy. Má dvě dcery a ostříhat je na ježka jako já syna, to zde skutečně „nehrozí“. Tak jen doufám, že si užije česání svých princezen a nespatří žádnou pobíhající cizopasnici.


Veš legální fotografie od www.pixmac.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient