Jako u nás… téměř
Nejvíce se našim vánočním zvyklostem podobají ty našich sousedů. Na Slovensku, v Neměcku i v Rakousku nosí dárky nejčastěji Ježíšek (Christkind – vánoční děťátko). V některých zejména německých regionech ho ale vystřídal tzv. Weihnachtsman (vánoční muž) podobný spíše našemu Mikuláši. Tradičně se k vánočnímu stromku a dárkům usedá po sváteční večeři. Co máme společné, jsou hlavně oblíbené vánoční dobroty. Jen v Německu místo tradiční vánočky pečou voňavou štolu.
O kousek dále, v Chorvatsku jsou vánoční zvyky také celkem podobné těm našim, na štědrý den se zdobí stromeček, jí se ryba s bramborovým salátem (ovšem už k obědu) a zpívají se koledy. Dárky ovšem nenosí Ježíšek, ale o několik generací starší vánoční dědeček Djed Božinćjak. Dárky jsou sice stejně jako u nás pod stromečkem už 24. prosince, na jejich rozbalení si ale děti musí počkat až na 25. ráno.
Vánoční světové zvláštnosti
Nejčastěji nosí dárky po celém světě starší muž, který využívá nejrůznějších dopravních prostředků (Santa Claus povoz se sobím spřežením, ruský Děda Mráz sáně, německý Weinachtsmann dokonce osedlaný divoký vítr). Nebo naopak jezulátko (či Ježíšek), kterého nikdo nikdy neviděl. Jsou ale i výjimky. Například Itálie je jedinou zemí, kde přináší na Vánoce dárky žena, a to hned čarodějnice.
V jižní Americe, konkrétně v Argentině a Brazílii děti čekají na koně, kterému chystají na oplátku za dveře seno. Netradiční zvířata nosí dárky i jinde, v Polynésii je to vánoční krab, v Sýrii příhodně velbloud a v Norsku koza.
Co se dárků týká, v dnešní době je to už téměř všude podobné. Nejvíce dárků pod stromečkem nebo v punčochách nachází děti, a to především hračky a oblečení. Dospělí se nejčastěji radují z elektroniky, knih a v posledních letech také z poukazů na zážitky.
Ať už budete slavit vánoční svátky doma v Čechách nebo za mořem, nezapomeňte, že vždy budou pouze takové, jaké si je uděláte.